Захваљујући својим етеричним уљима ружмарин има необично угодан мирис који шири око себе готово једнако у “сушеном” стању као и у свежем.
Ружмарин спада међу најпознатије зимзелене грмове нашег приобаља. Као трајница чест је и на континенту, а након што једном преброди прилагодбу на ниже температуре, може опстати дуги низ година.
Прочитајте још: МИРИСАН, јефтин и бујно цвета: КАРАНФИЛ испуњава све ЖЕЉЕ!
Спада у породицу Лабиатае, а пореклом је управо из Средоземља. Узгаја се као украсна, али и као лековита биљка, а велику примену има и у фармацеутској индустрији. Обично цвета на пролеће, али врло често поновно процвета у јесен. Има игличасте и кожасте листиће тамнозелене боје, а цветови су скупљени при врху гране углавном у плавкастим нијансама.
Фото: Пиксабеј
Захваљујући својим етеричним уљима ружмарин има необично угодан мирис који шири око себе готово једнако у “сушеном” стању као и у свежем. Може досегнути висину и преко два метра, а неретко га можемо видети како се преко зидина спушта према доле.
Прочитајте још: ОВИХ 5 љубичастих биљака МОРАТЕ имати у врту: Привлаче ЛЕПТИРЕ, а терају КОМАРЦЕ
Сваке године на јесен или у топлијим крајевима на зиму потребно је темељно подрезати биљку. Ружмарин посађен у врту привући ће пчеле и испунити простор угодним мирисом.
А ако још нисте засадили рузмарин, ево зашто бисте требали: Својим мирисом тера комарце па је лети, уз лаванду, најбољи природни помагач за борбу са инсектима.
Свако јело ће, уз додатак ружмарина, бити укусније. То се посебице односи на месна јела.
Прочитајте још: Вратите биљке у живот помоћу ВОДЕ и КОРЕ БАНАНЕ (ФОТО)
Ако сте уморни, купка у коју ћете ставити шаку соли и шаку ружмарина, након пола сата ће вас опустити.
Осим као зачин, ружмарин можете користити и као декорацију. Уз пољско цвеће додајте пар гранчица ружмарина и добићете занимљив, оригиналан и мирисан букет.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ