Рузмарин је, пре свега, баштенска биљка и не прија му живот у затвореном простору. Небројени баштовани су покушали да га гаје у соби, али крај је обично тужан - сува, пожутела биљка
Међутим, ако се потпуно посветите новој садници рузмарина, можда ћете баш ви успети да је одржите у животу, али је важно да избегнете четири ствари које "убијају" ову корисну биљку.
Први проблем се јавља кад уносите рузмарин из баште у собу. Не заборавите да је он уживао на директном и јаком сунчевом светлу између шест и осам сати. Кад га преместите у кућу, он постаје гладан сунца - ту обично има између четири и шест сати слабог или индиректног светла.
Зато је важно да биљку прво постепено померате у башти - на место са више сенке и то неколико недеља пре него што будете желели да га унесете у кућу. Промењени услови ће натерати лишће да ефикасније користе светлост и рузмарин ће лакше поднети мањак сунца у кући.
Кад га унесете, ставите га уз најбоље осветљен прозор. Ако ту нема барем шест до осам сати светла, морате набавити лампу за биљке.
Заливање је други уобичајен проблем - рузмарин често заливају превише, а понекад и премало. Важно је да дренажа буде изванредна, али немојте никад дозволити да се земља у потпуности осуши.
Како рузмарин не би напала буђ, немојте га држати у просторијама са више влаге, као што су кухиња и купатило. Идеално би било да обезбедите што јачу циркулацију ваздуха, мада никад нећете постићи проветравање као у природи. Понекад укључите и вентилатор.
Штеточине ће тешко уништити биљку уколико она није већ ослабила, али ако дође до неке заразе, употребите органске пестициде за собно биље. Лепо гајени рузмарин биће вам диван помоћник у свему - нези лица и косе, уређењу куће која ће вам дивно мирисати, као и у кухињи где је ова биљка драгоцен зачин.
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ