Много мама одгађа пуштање својих малишана да се сами хране како би избегле неред.
Проблем за одложеним самосталним храњењем и недозвољавањем беби да истражује храну рукама је тај што у неким случајевима може да доведе до ометања нормалних образаца храњења и дугорочно може допринети селективним обрасцима исхране.
Много је начина како одложено самостално храњење може ометати развој нормалног храњења и развој оралних моторичких способности.
Прочитајте још: Постпорођајна депресија: Када се јавља и колико може да траје
Бебе уче кроз додир
Бебе у првој години свет око себе истражују осећајем додира. Додирују, осећају и истражују предмете који су им надохват руке и ставаљају их у уста. То им помаже да схвате више о свом окружењу. Управо врховима прстију, уснама и језику налази се више сензорних рецептора него у било ком другом делу људског тела.
Прочитајте још: Знаци који говоре да ваше дете проводи превише времена на ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА
Бебама и деци треба омогућити и дати им прилику да додирну, осете и намиришу храну како би одлучили хоће ли је пробати устима.
Бебе природно жуде за аутономијом
Друга важна карактеристика беба, својствена и урођена, јесте та што природно подстичу потребу и жељу за аутономијом и независношћу. Они желе да самостално открију како ствари функционишу. Ово се може објаснити и чињеницом да су дететове прве речи: "не", "ја", "моје".
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ