Скривајући се у својој пећини деца прерађују тај страх и граде једну врсту нервних подражаја.
Децу узраст од три године, готово свако дете, одушевљава се грађењем пећине, шатора или логора. Завуку се тако под сто, окруже ћебадима и јастуцима, не допуштају никоме да уђе у њихово скровиште.
Хамбуршки психолог Михаел Тил то овако објашњава: - Пећине су оазе одмора од спољног света који је деци често напоран и превише их раздражује. Осим тога, деца воле интимну приватну сферу у коју се радо повлаче. Тамо могу да раде све што желе.
Прочитајте још: Како да научите ДЕТЕ да распреми своју собу: Може бити забавно
А како би на то требали да реагују родитељи? Је ли у реду то што малишани желе да се сакрију од њих?
- Прихватите то без речи. Јер у тој игру дете научи гомилу ствари, тврди Михаел Тил. Кроз игру дете се ослобађа урођеног страха од тога да остане само. Јер, по Тилу, дете мисли да је најгоре што може да му се деси јесте то да остане беспомоћно, само и заборављено - казао је.
Прочитајте још: Које ЗАЧИНЕ треба кориситити у ДЕЧИЈОЈ ПРЕХРАНИ? Стручњаци дају савете
Скривајући се у својој пећини деца прерађују тај страх и граде једну врсту нервних надражаја - хоће ли бити пронађено? Деца се радују оном тренутку када ће се срећно завршити њихов повратак у дневну или дечију собу.
- А деца на тај начин упознају значај приватне сфере и проживљавају целу палету осећања радости, забаве и страха - па то родитељи морају да подрже, саветују психолози.
Прочитајте још: Моћна ФОТОГРАФИЈА жене која рађа: Кости на леђима показују колико је женско тело НЕВЕРОВАТНО (ФОТО)
Дакле, пре свега поштујмо прво пећинско правило: Одраслим забрањен приступ! - и пустимо децу да се несметано играју.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ