Када утону у сан, комешају се и брбљају, сваки родитељ се запита у једном моменту - да ли моја беба нешто сања?
И док гледате своје малено биће како спава, сигурно се запитате да ли оно нешто сања у том тренутку. Да ли њено померање и комешање у сну заправо значи да сања?
Да ли бебе сањају?
Ни стручњаци, заправо, не могу бити сигурно да ли беба сања док спава.
Што се одраслих тиче, позната је чињеница да сањамо током РЕМ фазе сна. Код деце, иначе, РЕМ фаза траје дупло дуже него код одраслих. Из тог разлога, неки лекари претпостављају да је могуће да бебин мозак ради и да оне сањају.
Прочитајте још: Чарапице стално изувају: Зашто је добро да беба хода БОСИХ НОГУ?
Ипак, постоје неуронаучници који сумњају да беба може сањати. Сматрају да је мозак малишана још увек недовољно развијен да би стварао апстрактне мисли и слике. Код њих РЕМ фаза има другачију функцију - да подстиче когнитивни развој.
Дефинитивно би снови изгледали доста другачије него код нас.
О чему бебе сањају?
Уколико уопште сањају, онда је врло тешко разумети шта се у сновима заправо дешава, јер немају развијен језик, чист концепт људи и ствари које их окружују. Вероватно би се они заснивали на неком искуству из живота, осећају, попут дојења или једноставних слика, маминог лица, рецимо.
Психолог Дејвид Фолкс мисли да деца вероватно тек око девете године почињу да сањају, јер тада развијају свест о себи и бољу визуализацију ствари. Код млађих би евентуално могле бити присутне статичне слике приликом сна.
Прочитајте још: ВИКАЊЕ лоше утиче на децу: Научници дошли до нових важних открића
Да ли бебе имају ноћне море?
За то су шансе врло мале, с обзиром на то да бебе још увек немају развијен осећај страха.
Ипак, сви смо приметили како се беба комеша, произовди звуке и мења дисање током спавања. Стручњаци наглашавају да нема разлога да се бринете, јер деца развијају природно те моторне вештине, а такви покрети ће временом нестати.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ