Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ДЕЧИЈА АМНЕЗИЈА: Ево због чега не памтимо догађаје до ЧЕТВРТЕ ГОДИНЕ живота

Дечија амнезија никог не заобилази

1674912720_shutterstock_1023412015.jpg
Фото: Shutterstock
Oglas

Да ли сте се некада питали зашто се не сећамо нечега што се десило у раном детињству. Овај феномен је у струци познат под називом дечија амнезија и кроз њу пролазе сви.

Дечија амнезија је немогућност памћења детаља и догађаја који су се догодили пре четврте године живота. Неки су истраживачи отишли даље и открили да се деца пре седме године сећају око 60 или више одсто догађаја из раних година, док се у узрасту од девет година сећају само 40 одсто. То им је омогућило да схвате да се, док пролазимо различите фазе развоја, мање сећамо онога што је томе претходило.

Развој мозга игра главну улогу

Једно истраживање је показало да мозак “не чува сећања која би иначе била дугорочна, када је заузет стварањем  нових станица”. Осим тога, не можемо се присетити дневних догађаја пре треће или четврте године јер наше епизодно памћење још није почело.

Сећања родитеља мењају наша

Друго истраживање сугерише да наши родитељи такође значајно мењају наша сећања на детињство својим причама. Исто истраживање показало је да се деца различито сећају истог догађаја након разговора са татама, а другачије када о томе разговарају са мамама.

Моћ емоционалног одговора

Дечји психолози кажу да су код деце присутна сећања испуњена снажним осећајима, позитивнима и негативнима. Ово откриће омогућује чак и малој деци да сведоче на суду. Дакле, већа је вероватноћа да ћете се из раног детињства сећати нечега што је за вас било важно и носило у себи снажан емотивни печат.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas