Дечија амнезија никог не заобилази
Да ли сте се некада питали зашто се не сећамо нечега што се десило у раном детињству. Овај феномен је у струци познат под називом дечија амнезија и кроз њу пролазе сви.
Дечија амнезија је немогућност памћења детаља и догађаја који су се догодили пре четврте године живота. Неки су истраживачи отишли даље и открили да се деца пре седме године сећају око 60 или више одсто догађаја из раних година, док се у узрасту од девет година сећају само 40 одсто. То им је омогућило да схвате да се, док пролазимо различите фазе развоја, мање сећамо онога што је томе претходило.
Развој мозга игра главну улогу
Једно истраживање је показало да мозак “не чува сећања која би иначе била дугорочна, када је заузет стварањем нових станица”. Осим тога, не можемо се присетити дневних догађаја пре треће или четврте године јер наше епизодно памћење још није почело.
Сећања родитеља мењају наша
Друго истраживање сугерише да наши родитељи такође значајно мењају наша сећања на детињство својим причама. Исто истраживање показало је да се деца различито сећају истог догађаја након разговора са татама, а другачије када о томе разговарају са мамама.
Моћ емоционалног одговора
Дечји психолози кажу да су код деце присутна сећања испуњена снажним осећајима, позитивнима и негативнима. Ово откриће омогућује чак и малој деци да сведоче на суду. Дакле, већа је вероватноћа да ћете се из раног детињства сећати нечега што је за вас било важно и носило у себи снажан емотивни печат.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ