Постоје индиректни докази о томе да се специфични патогени, попут норовируса или САРС-а, могу ширити тоалетним аеросолима.
Постоје две врсте људи када је реч о пуштању воде у WЦ шољи– једни пуштају воду са подигнутим, а други са спуштеним поклопцем даске. За неке је спуштање поклопца ствар естетике, али сви би требало да буду свесни колико таква једноставна радња има велики утицај на чистоћу целог купатила.
Прочитајте још: Вруће вам је у стану: Примените ОВИХ 5 ТРИКОВА и расхладите дом БЕЗ КЛИМА УРЕЂАЈА
Наиме, пуштање воде са подигнутим поклопцем резултира тзв. тоалетним пљусковима, објашњава микробиолог Јасон Тетро. Реч је о расипању микроскопских честица по целом купатилу услед испирања тоалета без поклопца.
Честице се шире неколико метара око шоље
Постоје индиректни докази о томе да се специфични патогени, попут норовируса или САРС-а, могу ширити тоалетним аеросолима. Претпоставља се да се ширење патогена може смањити затварањем поклопца WЦ шоље пре испирања, али и употребом тоалета са нижом енергијом испирања.
Тоилет сеат санитизерс аре бецоминг еxтремелy популар ас ресеарцхерс демонстрате тхат ЦОВИД-19 маy бе спреад бy "тоилет плумес". Цхецк оут тхесе фацтс он тоилет плумес & wхат yоу цан до то провиде сафе, цлеан рестроомс ин yоур фацилитy. хттпс://т.цо/XФДПбЛПyрз
— Аероwест Интернатионал (@Аероwест_Интл) Јулy 27, 2020
Научници су постојање те аеросоли открили још 1955. године, када су створени различити механизми испирања WЦ шоља. Ради се о сличној аеросоли као код капљица које настају док кијамо или кашљемо.
Прочитајте још: Овако ћете лако и брзо УКЛОНИТИ СВЕ МАСНОЋЕ СА ШПОРЕТА и осталих елемената
Након што пустимо воду, те се капљице таложе на било којој површини и до неколико метара око шоље. Другим речима, ако пуштате воду с подигнутим поклопцем, а у близини се налази ваша четкица за зубе или пешкири, капљице с могућим траговима фекалија могу завршити на њима, објашњава Тетро.
Герм трансмиссион фром а тоилет сеат ис а релативелy смалл хеалтх риск цомпаред wитх wхат хаппенс афтер yоу флусх. Битс оф фецал маттер сwисх ароунд со виолентлy тхеy цан бе пропеллед инто тхе аир, бецоме аеросолизед анд тхен сеттле он тхе сурроундингс.хттпс://т.цо/Т9иБТПлн0в
— Армонд Раy Ерицксон (@АрмонРаЕ) Јулy 23, 2020
За истраживање о WЦ шољама, истраживачи су попрскали тоалет фекалним суспензијама Ц. диффициле, бактерије која узрокује дијареју и колитис и открили су да постоји ширење великих капљица када је WЦ испран без поклопца.
12 пута већа концентрација честица
Бактерије су пронашли на висинама до 25 центиметара изнад шоље и до 90 минута након испирања, у концентрацијама 12 пута већима са подигнутим поклопцем, него када је он био уредно спуштен.
Прочитајте још: ВЕОМА ЈЕ ВАЖНО где су ОГЛЕДАЛА у вашем ДОМУ: Ово каже ФЕНГ ШУИ
“Чини се да такве аеросоли могу бити узрок заразе, посебно неким вирусима који узрокују пробавне проблеме и лако се шире на тај начин, попут норовируса. Бактерије не представљају такав проблем”, закључио је микробиолог.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ