Postoje indirektni dokazi o tome da se specifični patogeni, poput norovirusa ili SARS-a, mogu širiti toaletnim aerosolima.
Postoje dve vrste ljudi kada je reč o puštanju vode u WC šolji– jedni puštaju vodu sa podignutim, a drugi sa spuštenim poklopcem daske. Za neke je spuštanje poklopca stvar estetike, ali svi bi trebalo da budu svesni koliko takva jednostavna radnja ima veliki uticaj na čistoću celog kupatila.
Pročitajte još: Vruće vam je u stanu: Primenite OVIH 5 TRIKOVA i rashladite dom BEZ KLIMA UREĐAJA
Naime, puštanje vode sa podignutim poklopcem rezultira tzv. toaletnim pljuskovima, objašnjava mikrobiolog Jason Tetro. Reč je o rasipanju mikroskopskih čestica po celom kupatilu usled ispiranja toaleta bez poklopca.
Čestice se šire nekoliko metara oko šolje
Postoje indirektni dokazi o tome da se specifični patogeni, poput norovirusa ili SARS-a, mogu širiti toaletnim aerosolima. Pretpostavlja se da se širenje patogena može smanjiti zatvaranjem poklopca WC šolje pre ispiranja, ali i upotrebom toaleta sa nižom energijom ispiranja.
Toilet seat sanitizers are becoming extremely popular as researchers demonstrate that COVID-19 may be spread by "toilet plumes". Check out these facts on toilet plumes & what you can do to provide safe, clean restrooms in your facility. https://t.co/XFDPbLPyrz
— Aerowest International (@Aerowest_Intl) July 27, 2020
Naučnici su postojanje te aerosoli otkrili još 1955. godine, kada su stvoreni različiti mehanizmi ispiranja WC šolja. Radi se o sličnoj aerosoli kao kod kapljica koje nastaju dok kijamo ili kašljemo.
Pročitajte još: Ovako ćete lako i brzo UKLONITI SVE MASNOĆE SA ŠPORETA i ostalih elemenata
Nakon što pustimo vodu, te se kapljice talože na bilo kojoj površini i do nekoliko metara oko šolje. Drugim rečima, ako puštate vodu s podignutim poklopcem, a u blizini se nalazi vaša četkica za zube ili peškiri, kapljice s mogućim tragovima fekalija mogu završiti na njima, objašnjava Tetro.
Germ transmission from a toilet seat is a relatively small health risk compared with what happens after you flush. Bits of fecal matter swish around so violently they can be propelled into the air, become aerosolized and then settle on the surroundings.https://t.co/T9iBTPln0v
— Armond Ray Erickson (@ArmonRaE) July 23, 2020
Za istraživanje o WC šoljama, istraživači su poprskali toalet fekalnim suspenzijama C. difficile, bakterije koja uzrokuje dijareju i kolitis i otkrili su da postoji širenje velikih kapljica kada je WC ispran bez poklopca.
12 puta veća koncentracija čestica
Bakterije su pronašli na visinama do 25 centimetara iznad šolje i do 90 minuta nakon ispiranja, u koncentracijama 12 puta većima sa podignutim poklopcem, nego kada je on bio uredno spušten.
Pročitajte još: VEOMA JE VAŽNO gde su OGLEDALA u vašem DOMU: Ovo kaže FENG ŠUI
“Čini se da takve aerosoli mogu biti uzrok zaraze, posebno nekim virusima koji uzrokuju probavne probleme i lako se šire na taj način, poput norovirusa. Bakterije ne predstavljaju takav problem”, zaključio je mikrobiolog.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU