У данима празника чешће користимо тањире и есцајг које чувамо за посебне прилике, али и стаклене чаше за вино, шампањац, коктеле, ликере...
Ништа лепше него када послужите пиће у блиставо чистим чашама које сијају, а истовремено и ништа ружније од стаклених чаша са флекама од воде и каменца, оштећених и изгребаних...
Како прати стаклене чаше тако да им сачувате квалитет и блистави сјај?
За почетак, немојте прати стаклене чаше у машини за прање судова, јер она временом изгребе и оштети стакло, а ту је и опасност од оштећења агресивним детерџентом. Радије их оперите ручно. Ако ипак одлучите да оперете чаше у машини, радите то понекад и уз обавезно остављање довољно простора између чаша, како не би долазило до трења и гребања једне чаше о другу, чак и пуцања стакла. Такође, приликом прања у машини користите нижу температуру.
Ако перете чаше ручно, немојте користити грубе сунђере и абразивна средства како бисте избегли стварање огреботина. Најбоље је користити четку за прање винских чаша. Перите чаше топлом водом, никако хладном нити превише врућом. Гледајте да температура воде за прање и испирање буде приближно иста, јер услед нагле промене температуре стакло може да пукне.
Како год да их перете, обавезно их након прања обришите чистом памучном крпом која не оставља длачице.
Како уклонити флеке са стаклених чаша?
Нека пића могу да обоје стакло, те тако постаје замућено или флекаво, поготово од црвеног вина. То се лако може решити помоћу сирћета.
Дубоку посуду до пола напуните водом и ставите на ринглу да проври. Ставите боцу дестилованог белог сирћета у воду и оставите око пет до десет минута да се загреје. Топло сирће сипајте у чаше или напуните пластичну посуду с сирћетом па онда потопите чаше у њу. Нека остану потопљене сат времена.
Након тога помоћу четке за винске чаше изрибајте флеке које се обично налазе на дну. Исперите и осушите чаше као и обично. Сазнајте и како да вам се џемпери не деформишу током прања у машини.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ