Да разбијемо мит на самом почетку – хемијско чишћење је сасвим могуће одрадити у кућним условима.
Независно од тога да ли је ваш мотив финансијске природе или желите да заштитите животну средину, одлука о самосталном чишћењу одеће уместо хемијског је врло похвална. Уз мало труда и неколико кориснх трикова које ћемо вам предочити данас, постаћете мајстор "кућног хемијског чишћења".
Прочитајте још: За шта још можемо користити ОМЕКШИВАЧ? Помоћи ће вам у овим кућним пословима
ШТА ЗНАЧИ ХЕМИЈСКО (СУВО) ЧИШЋЕЊЕ?
Упркос називу, хемијско (суво) чишћење подразумева влажење одеће. Међутим, у те сврхе се не користе класични детерџенти нити машине за прање које свако од нас има. Ради се о специјалним течностима за чишћење које се употребљавају уместо воде. Из тог разлога се препоручује овакав начин чишћења за предмете од коже, вуне и свиле, јер вода може да наруши њихов квалитет.
Прочитајте још: Крпу у руке! Ових ПЕТ СТВАРИ у кући морате чистити СВАКОГ ДАНА
КОЛИКО ОЗБИЉНО ТРЕБА ДА СХВАТИТЕ ЕТИКЕТУ НА КОЈОЈ ПИШЕ – ИСКЉУЧИВО ХЕМИЈСКО ЧИШЋЕЊЕ?
У већини случајева на то не треба да обраћате пажњу. Навођење да се нешто чисти само хемијским путем је заправо начин произвођача да се огради од чињенице да би потрошач комад одеће могао да упропасти класичним прањем. Сасвим је могуће ручно опрати кашмир, свилу, вуну, па чак и вештачко крзно. С друге стране, ако на кожној јакни стоји оваква етикета, требали би то да испоштујете и обратите се професионалцима за помоћ.
Прочитајте још: ОВАЈ МАТЕРИЈАЛ ће оплеменити сваки простор, САМО ако се ПРАВИЛНО ИСКОМБИНУЈЕ (ФОТО)
КАКО УКЛОНИТИ ФЛЕКЕ СА ОДЕЋЕ?
Пре него што започнете са чишћењем, погледајте да ли на етикети пише на којој температури се сме одећа прати, као и да ли трпи сушење у машини. За уклањање флека ће вам требати средство за прање рубља или одстрањивање флека, 2 пешкира од микрофибера и посуда са водом. У води размутите детерџент и третирајте тканину једним пешкиром. Уколико је флека упорна оставите је намочену у посуди краће време. Потом се послужите сувим пешкиром да уклоните вишак воде. Паста од соде вам такође може помоћи код тврдокорних мрља.
Прочитајте још: СИВИ зид, ЗЕЛЕНА софа и ЦРНИ тепих: Унесите ИНДУСТРИЈСКИХ дизајн у дом
КАКО СЕ УПУСТИТИ У РУЧНО ТЕМЕЉНО ПРАЊЕ?
Ови подухвати важе само за капуте које сезонски перете. Пре него што започнете са прањем прочитајте етикету. Ако је реч о дугом капуту, најбоље би било да га у млакој води потопите у кади. Потом прелијте преко капута мешавину млаке воде и детерџента за ручно прање. Пешкиром од микрофибер влакана третирајте подручја око зглобова, пазуха и оковратник. Након што сте са њима завршили, пређите пешкиром лагано дуж свих површина капута. Пре него што испразните каду са прљавом водом, оставите капут да се натапа око 15 минута. Након тога пожељно је да га окачите на вешалицу како бисте га под тушем лакше испрали. Побрините се да оцедите што је могуће више воде притискањем сувог пешкира о материјал, а никако класичним цеђењем. Поставите капут да се суши на прозрачном месту у хладовини.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ