Предузмите еколошке мере у сређивању вашег дома, не само због животне средине, већ и због естетике
Организовање дома може повећати продуктивност и створити умирујуће окружење. Када имамо системе за наше ствари, свакодневни задаци постају лакши и ефикаснији. Осим тога, организован простор једноставно делује смирујуће, што је нешто од чега сви можемо имати користи након што проведемо више времена код куће.
Прочитајте још: Кућни ТРИКОВИ и савети који ће вам олакшати живот, али и уштедети новац
Међутим, чишћење може учинити више штете него користи за животну средину ако се не ради пажљиво. Предмети који се могу рециклирати често завршавају на депонијама, а пластични контејнери доприносе све већој кризи глобалног загревања. Добра вест је да је сада више него икад могуће практиковати еколошки прихватљиву организацију уз истовремено смањење отпада.
Ако вам је одрживо организовање дома важно, утешите се сазнањем да је то релативно лако постићи. Уз мало предумишљаја, можете згодно организовати свој дом док истовремено чините свој део очувања животне средине.
1. Одбаците ствари које вам нису потребне
Први корак у процесу организовања је да се напокон отарасите ствари које вам више нису потребне или које једноставно већ дуже времена не користите. Предмети као што су одећа, мали кухињски апарати, књиге или чак намештај могу се донирати ако су још у добром стању. Остатак можете рециклирати на местима намењеним за рециклажу одређене сировине.
2. Када купујете нове ствари за дом, нека буду еколошке
Време је за природне материјале. Избегавајте пластику. Ем је штетна по вас и вашу околину, ем је доста "ружнија" при уређењу дома. Уместо пластичних диспензера, користите дрвене. Не само да ћете бити еко френдли, него ћете на тај начин више оплеменити свој дом. То важи и за корпе за веш, користите плетене уместо пластичне, то важи и за сва помоћна средства које користите у кухињи.
3. Размислите добро пре него што одете у следећу куповину
Једном када очистите, имајте јасну представу о томе шта заправо желите да унесете у свој дом. Импулсна куповина не само да ствара неред, већ може и наштетити животној средини. Помислите само на вишак паковања који долази са производима које купујете, посебно онима нарученим путем интернета. Ако купујете на велико, размислите о декантирању ствари како бисте тачно знали шта имате у сваком тренутку. Размислите о коришћењу херметички затворених стаклених тегли са поклопцима од бамбуса за чување зоби, тестенине или пиринча у остави и означите датум истека или упутства за кување помоћу маркера за суво брисање. Ово вам омогућава да јасно видите колико имате пре него што слепо купите више.
4. Без папира
Пластика није једини материјал на који треба обратити пажњу када је у питању еколошка забринутост. Папир може створити неред у вашем дому и допринети крчењу шума. Док рециклажа помаже да се уштеди дрвеће, енергија и вода, још је боља опција да се свеукупно произведе мање количине сировине. Постоји неколико опција за уклањање себе са листе нежељене поште и многе компаније нуде наплату и преписку без папира. Размислите о постављању налога е-поште посебно за признанице да бисте их организовали боље. Није неопходно да скупљате безброј папира, летака, новина и каталога, када вам то ствара неред у вашем животном простору, а самим тим није еколошки.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ