Црвене флеке, митисери, митесери, болни бубуљице - све ово спада у један неугодан и досадан проблем који се зове акне
Акне су хронично стање коже у којем лојне жлезде производе прекомерне количине себума, што доводи до зачепљених пора (фоликула длаке). Али зачепљене поре су само почетак. Ова места се могу упалити - идеално место за размножавање бактерија.
Прочитајте још: Краљица Летиција популарни јесењи материјал понела и на мајици: Савршен спој уз класичне панталоне (ФОТО)
Запамтите да је ово болест, а не само естетски проблем. Дакле, посебно за теже типове, следите савете дерматолога који вам може помоћи у лечењу акни. Ово је често дуготрајан процес, ау неким случајевима можда никада неће нестати. Међутим, увек можете барем олакшати ствари. Дефинитивно можете помоћи себи тако што ћете се фокусирати на факторе на које можете утицати.
Спавајте више и покушајте да смањите стрес
Вероватно вас неће изненадити да су акне следеће на листи проблема који се могу погоршати стресом. Упалу подстичу хормони (као што су кортизол и претходно поменути андрогени) који се производе у великим количинама током стреса, а могу се стимулисати и супстанцама које се производе директно у кожи као одговор на стрес.
Како смањити стрес у свакодневном животу?
Прочитајте још: Поклон који никако не смете да унесете у КУЋУ: Фенг шуи стручњаци саветују да га одмах баците или спалите
- Физичке вежбе су одличан лек за ублажавање стреса. Шетајте редовно, трчите, вежбајте код куће или у теретани, плешите, пливајте, шта год уживате. Стрес се може смањити и аеробном и анаеробном физичком активношћу.
- Спавајте најмање 7 сати дневно. Не заборавите на његов квалитет. Недовољан и лош сан се сматра главним фактором стреса.
- Опустите се уз активности које вам доносе радост.
- Пробајте различите врсте опуштања као што су медитација или јога.
- Осети хладноћу. Хладни тушеви могу вам помоћи да смањите ниво хормона стреса кортизола или да повећате ниво серотонина како бисте били у добром расположењу.
Очистите кожу правилно и пажљиво, бирајте козметику мудро
Подручја акни нису прљава, као што многи мисле, већ су осетљива. Због тога је веома важно да особа са оваквим проблемом води рачуна о правилној, нежној хигијени која не штети осетљивој кожи.
Како правилно бринути о кожи?
Прочитајте још: Откривамо 5 начина како да пијете више воде дневно
- Не дирајте своје лице више него што је потребно. Не чешите и не прелазите прљавим рукама по лицу – немојте непотребно иритирати бубуљице.
- У идеалном случају, користите средства за чишћење која су означена као погодна за кожу склону акнама. Никада не можете погрешити ако питате дерматолога или фармацеута за савет.
- Немојте користити пилинге и сапуне. Неправилно одабрана козметика може подржати запаљенске процесе. Такође избегавајте етерична уља и козметику на бази уља, јер уље зачепљује поре.
- Након прања, једноставно осушите лице, немојте га трљати.
- Покушајте да користите што мање козметике, ограничите се на наношење шминке, коришћење крема.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ