Били смо у посети чувеној шеширџијској радњи у Балканској улици и сазнали како се правилно носе шешири.
Популарност
Срби су током 20. века били, као и цео свет, велики поштоваоци овог модног детаља. Није било мушкарца или жене који нису носили шешир. У то време, дама која није имала шешир и рукавице сматрала се неугледном. Овај комад су у свету популаризовале Одри Хепберн, Грета Гарбо, Грејс Кели. И чувена Кери из серије "Секс и град" је парадирала екстравагантним моделима на малим екранима, као и сама глумица Сара Џесика Паркер, која је велика заговорница шешира.
Прочитајте још: Направите ШЕЋЕРНУ ПАСТУ код куће: За глатку и нежну кожу без длачица! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)
Власница занатске радње напомиње да је пре 10-ак година тражња за шеширима опала и људи скоро да их уопште нису куповали. Углавном су шешире наручивали људи који се баве позориштем и сценским наступом.
Срећом, све се променило пре пет година и од тада су шешири у експанзији. На питање да ли млади купују шешире, одговара да међу купцима има и старијих генерација, али и младих људи који и те како знају да носе овај модни детаљ.
Врсте шешира
Израђују се од биљних влакана, сламе, даброве или зечије длаке, свиле, вуне, коже, платна, баршуна, а у новије време и од синтетике.
Прочитајте још: После "патика на платформу" погледајте који модни ТРЕНД ИЗ 90-ИХ се вратио на улице? (ФОТО)
Можете се определити за неки од следећих врста: панама шешир, сомбреро, широки шешири, цилиндар, гаучо, федора, кружни, хомбург, трилби, каноте, бретон и многи други...
Како се носе
У шеширџијској радњи су нам рекли да је ново правило да нема правила. Можете носити све моделе, водећи рачуна о материјалу, пошто се деле на зимске и летње. Модели који се данас праве су модерни и прилагођени свакој прилици. Једино екстравагантније моделе, са широки ободом и мноштвом детаља и оне са велом, треба ипак чувати за свечаније прилике.
Уколико имате ситније лице, бирајте шешир са мањим ободом, а широко лице може да изнесе и шире ободе.
Одржавање шешира
У радњи напомињу да је најбоље да с времена на време донесете шешир у радионицу на чишћење, јер они имају спацијализоване четке.
Уколико нисте у прилици то да урадите, кажу да је дозвољено искључиво суво четкање. Дакле, узмите суву крпу и снажним покретима прелазите преко шешира.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ