Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
МОДА

Да ли знате како су настале ципеле на штиклу?

Штикле су до дан данас остале омиљена обућа жена

1605717541_Depositphotos_193031818_s-2019.jpg
Фото: депоситпхотос
Oglas

Иако многи мисле да су ципеле на штиклу настале из естетских разлога, како би особа која их носи била виша и грациознија, преварили сте се, јер како тврде историчари, штикле су настале из веома практичног разлога.

Прочитајте још: Три модна детаља у која морате да инвестирате

У 15. веку коњ је био главно превозно средство, а јахачи су свакодневно прелазили велике раздаљине. Како им нога не би клизила са каиша закаченог на седло, осмишљена је висока потпетица. Тако је настала и обућа са потпетицом од три центиметра, која се називала и „јахачевом петом”. Биле су сличне данашњим каубојским чизмама.

 

Фото: деспоситос

Током прве три деценије 15. века, ова пета мењала је облик.  Временом су ципеле са високом штиклом постале свакодневна обућа, али само на дворовима. Крајем 16. века, мушка обућа имала је потпетице од шест до чак девет центиметара. Катарина, супруга грофа Орлеана, 1533. године је од свог обућара затражила да јој направи ципеле са потпетицом, које ће бити лепе, али које ће у исто време чинити да она изгледа више, јер је била веома ниска. Обућар јој је направио дрвене ципеле са платформом.

Ускоро су ципеле са потпетицама постале модни императив француске аристократије. Врло брзо овај тренд пренет је и ван граница Француске. Високе потпетице су биле све траженије и постале су симбол богатства и престижа и током 17. и 18. века.

Прочитајте још: Када МУШКАРАЦ ујутру види ципеле ИСПРЕД ВРАТА, зна да је - ИЗБАЧЕН

После Француске револуције, из протеста због класних разлика, високе потпетице су пале у заборав и у моду је поново ушла равна обућа. Тако је било све до средине 19. века, када се враћају високе пете, углавном код припадница лепшег пола.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas