Разбијен чувени мит да се псеће године рачуна по формули "пута седам"
Истраживачи са Универзитета Калифорнија у САД-у сматрају да је рачунање старости паса у људким годинама, по методи ‘пута седам’ (године пса множе се са седам) заправо врло популаран мит.
Наиме, нова формула базира се на епигенетском сату и укључује проналажење природног логаритма старости пса који се множи са 16 и затим се на резултат додаје 31. На пример, по овој формули би пас стар 18 година имао 77 људских, а љубимац од две године, имао би 42 људске године.
Пример за пса од 11 година:
природни логаритам му је 2,4
2,4 x 16 = 38,4
38,4 + 31 = 69,4
По томе би пас стар 11 година у људским годинама имао нешто више од 69 година, а по методи ‘пута 7’ имао би 77.
Прочитајте још: Да ли сте чули за ДУДЛ- РАСЕ? Представљамо вам нове расе паса којима је заједничка једна- ПУДЛА!
Истраживачи су признали да у животу паса постоје раздобља у којима се сатови не поклапају са људима, укључујући и период током пубертета јер пси сазревају раније него људи. Али, упркос томе сматрају да је њихова метода рачунања и даље прецизније од тренутне ‘пута седам методе’.
– Није лако смислити реално поређење релативне старости пса и човека с обзиром да они досежу зрелост различитим брзинама, а и различите врсте имају другачији животни век. Мање расе живе до 18 година, а веће шест, седам – рекла је генетичарка Тина Ванг, вођа истраживања, а преноси Дејли Мејл.