Шта подразумева надмоћ у емотивној вези и у ком тренутку један од партнера постаје такав?
Како то утиче на заједнички живот у вези или браку? Психолог и психотерапеут Јована Јестровић наглашава да се доминација јавља углавном на почетку емотивног односа, неки кажу чак и на првом састанку:
Прочитајте још: ПАМЕТНА, ЛЕПА, ДУХОВИТА...Која особина мушкарцу говори да је она ПРАВА ЖЕНА?
- Основна карактеристика романтичних односа је њихова узајамност и требало би да подразумева равноправност - каже психолог.
Да ли доминантне особе доминирају у браку?
Постоје особе које су по природи доминантне, без обзира на пол и породични модел одрастања и понашања. Значи ли то да ће такве и у вези или браку и партнеру наметати своју вољу по сваку цену?
- То апсолутно не мора да значи - истиче Јована Јестровић.
Прочитајте још: Разговарајте са партнером и бројите до десет: Како да спречите да ЉУБОМОРА уништи вашу везу
Свако од нас познаје макар једног доминантног мушкарца у пословном сегменту живота, коме у породичном дому жена диктира сваки покрет или успешну пословну жену која је код куће домаћица, одговара на супругове захтеве и не учествује у доношењу одлука.
Жене се надуре и све добију.
Надмоћ у партнерским односима се углавном приписује јачем полу, бар је тако у патријархалним срединама и друштвима. Како је када жена намеће своју вољу и води главну реч? Јестровићева наглашава да су примери моћи у партнерским односима многобројни, али да постоје одређени стереотипи који су се показали чешћим у пракси:
Мушка моћ потиче из финансија и отворенија је.
- Моћ мушкарца се углавном везује за финансије, инвестиције, доношење одлука, и она је обично много отворенија него када се ради о женама. Код нежнијег пола су, са друге стране, присутне суптилније стратегије, попут дурења и повлачења, којима оне добију оно што желе и тиме заправо показују моћ.
Прочитајте још: Питате се ЗАШТО вам каријера стагнира? Можда је крив партнер!
- Кроз терапијски рад била сам у прилици да се сусрећем са паровима који имају изражену борбу за моћ, а ово представља можда и један од најчешћих проблема због којих се клијенти јављају. Конфликти у партнерском односу могу бити добри и пожељни, јер емотивни пар, учествујући у конфликту, заправо има прилику за развој. Ипак, понекад се дешава да су они јако учестали, да се партнери стално препиру ко је у праву и не попуштају док не истерају своје. Када је циљ да победи појединац, а не њихов однос, онда то није добро и говори о веома израженој борби за моћ, која има негативне последице на целокупан однос - закључује Јестровићева.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ