Једина веза која се не може поправити је пуна презира и насиља.
У свакој емотивној вези у којој крене по злу, постоји "тачка пуцања", односно оно дешавање, моменат, после ког је немогуће вратити се на старо и наставити здраву, квалитетну везу.
Прочитајте још: Три разлога зашто је ваш ПРВИ ДЕЈТ био и ПОСЛЕДЊИ
- Универзални деструктори партнерског односа су насиље, константни критицизам, презир, дефанзивност и повлачење. У сваком партнерском односу могу да се појаве неки од наведених облика понашања, а њихова упорност прави трајне последице, уништава приврженост и повезаност - каже Анђелка Јелчић, системски породични психотерапеут..
Однос уништавају презир, критика, повлачење.
Начин на који пар комуницира кроз конфликт, предвиђа успех или неуспех односа.
Презир гризе однос.
Прочитајте још: Три разлога зашто је ваш ПРВИ ДЕЈТ био и ПОСЛЕДЊИ
Већ нарушени односи суочавају се са неким од задатака или стресора споља, па долази до пуцања. Враћање на старо заправо није ни потребно, јер старо и познато не значи и добро и сигурно.
Презир је нешто преко чега нико не може да пређе Фото: Депозит
- Ако узмемо презир као један од рушилаца партнерског односа, можемо да се запитамо да ли је могуће да партнери не примете његово присуство и сопствену одговорност за његову креацију. Презир деформише комуникацију, која почиње да се одвија на малициозан начин. У односу више нема поштовања, он постаје испуњен сарказмом. Партнер коме је упућен презир почиње да се осећа безвредно, јер је реч о директном атаку на његову личност - упозорава психотерапеут.
Прочитајте још: Изглед ПАЛЦА открива какви сте у вези, а ево шта вам ЛИНИЈА ЉУБАВИ показује (ВИДЕО)
Игнорисање кризе може да постоји због различитих разлога: личне проблематике (анксиозност, несигурност, депресија, недостатак финансијске подршке) која онемогућава особи да види излаз и ставља је у ментални кавез; због страхова и несигурности у односу на друге могућности у животу, због погрешних уверења, предрасуда и стигме која се и даље везује за тражење стручне помоћи, укључивања у психотерапију или тражење психијатријске помоћи.
Када веза постане токсично место поправља се ...
- Када се веза трансформише у токсично место долази до поремећаја у комуникацији, која разара емоционалну повезаност, осећање поверења, заштићености. Када су присутни омаловажавање, вређање, пребацивање, стварање осећаја кривице. Однос губи приоритет и постаје несигурно место за оба партнера. У оваквим ситуацијама, комуникација је поље које је потребно лечити - каже психотерапеут.
Прочитајте још: Мушкарци пошаљу 15 ПОРУКА дами која им се свиђа. Шта мислите, колико порука напишу ЖЕНЕ?
Шта још "трује" везу?
Свако заслужује љубав, али мора да ради на себи и односу са партнером.
- Манипулације у циљу досезања искључиво личних добити, импулсивност, неспособност сагледавања туђих осећања и потреба, себичност, стално тражење пажње, критицизам, избегавање личне одговорности, могу бити последица одређених психичких болести, укључујући и поремећаје личности. С обзиром на то да је свест о сопственом утицају на друге веома лимитирана, особе са капацитетом да унесу "отров" у емоционалну везу, заправо нису свесне сопствене токсичности. То не значи да ове особе не заслужују да имају партнерски однос. Уз адекватну стручну помоћ, могу начинити значајне помаке у свим аспектима емоционалног живота и односа са другим људима - закључује Јелчић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК