Уколико и ви спадате у групу људи која ово ради, поледајте због чега то може бити лоше по вас
Вероватно се осећате мало удобније или сигурније када даску ве-це шоље прекријете слојем тоалет папира или папирном пресвлаком, али стручњаци вам поручују да се варате!
Прекривање даске на ве-це шољи неће зауставити бактерије и неће вас са сигурношћу сачувати од заразе, тврде стручњаци.
„Пресвлаке за ве-це шоље су упијајуће и порозне, а бактерије и вируси су мали, па тако без проблема пролазе и кроз њих као и кроз папир који стављате на ве-це шољу“, рекла је Кели Рејнолдс, истраживач јавног здравља са Универзитета у Аризони.
„Ризик од заразе је много већи када се пушта вода, јер се тада дешава да делићи фекалија кроз ваздух допру до руку, па и до уста и носа“, додала је Рејнолдсова.
Доктор Вилијам Шафнер, професор превентивне медицине на Универзитету „Вандербилт“ се слаже да пресвлаке за ве-це шоље нису корисне. Додатно је, међутим, навео резултате новог истраживања, које је оповргло предрасуде о томе, да даске са ве-це шоља могу да шире болести и заразе које се преносе сексуалним путем.
Прочитајте још: Ово су трикови који ће вам олакшати да очистите МРЉЕ ОД КАФЕ
Када је реч о покривању даске на шољи тоалет папиром, научници тврде да таква пракса може чак и да погорша ствари.
„Стављање комада тоалет папира преко даске као импровизираног покривача, само повећава површину за размножавање бактерија“, рекао је Рејмонд Мартин, директор британског удружења власника јавних тоалета.
„Ипак покривање даске на шољи папиром има и позитивне ефекте. „Људи, када прекрију шољу, углавном после тога, на њу и седну, а не 'лебде' изнад ње. На тај начин спречавају прскање из шоље“, објаснила је Кели Рејнолдс.
„Највећи ризик у јавним тоалетима односи се на допирање фекалних материја у уста и то преко прљавих руку“, рекла је Рејнолдсова. Додала је да је зато најважније добро опрати руке после коришћења тоалета, и то трљањем сапуницом у трајању од 20 секунди пре испирања.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ