Хуанг Yанлинг, за коју неки верују да је нулти пацијент новог соја корона вируса, траже годину дана.
Та потрага осујећена је прикривањем кинеске државе, пише "Дејли мејл" који поред западних обавештајних служби трага за научницом и детаљима о њеној борби са ковидом.
Хуанг Yанлинг радила је на Институту за вирусологију у Вухану, а као нулти пацијент означена је у онлајн извештајима који су се нашироко делили у Кини у првим недељама избијања болести, прошлог фебруара.
Прочитајте још: Утврђено на колико вакцинисаних људи "ФАЈЗЕРОМ" се деси АЛЕРГИЈА
Наводно откриће је створило директну везу између пандемије и лабораторије за коју се сумња да је случајно ослободила вирус вршећи експерименте на корона вирусима код слепих мишева.
У извештајима се не наводи када се Хуанг заразила вирусом и да ли је преживела. Међутим, извештаји подржавају став америчког Стејт департмента да је управо она била прва од неколико истраживача контроверзног института који су се разболели од ковида-19 у јесен 2019. године пре него што је постојање новог соја короне званично потврђено.
Кинеска влада и лабораторијски званичници брзо су успели да демантују извештаје у то време и да их уклоне са интернета, тврдећи да је Хуанг безбедна и здрава негде у Кини.
Прочитајте још: Нови сој вируса корона који се појавио у Европи је заразнији, а ево и због чега
Појавила се затим наводна порука Хуанг на апликацији "WеЦхат" која је кинески еквивалент "WхатсАпп", у којој је она колегама и професорима са Института поручила да је жива, инсистирала је да су извештаји лажни.
Ако приметите било какав мејл у вези са гласином о ковиду, реците да то није истина - писало је у поруци.
Огласио се затим њен бивши шеф професор Wеи Хонг Пинг који је тврдио да је она институт напустила 2015. године и да га је позвала телефоном како би демантовала извештаје.
Дан касније кинеска новинска агенција изнела је магловиту тврдњу да је разговарала са њеним новим послодавцем, не наводећи детаље.
Прочитајте још: Боли вас свака кост? Ова бољка је НОРМАЛАН процес старења, али може да се ЗАУСТАВИ
Хуанг је нестала са друштвених мрежа и о њој нема вести откако је индентификована као нулти пацијент док су њена биографија и историја истраживања избрисани са веб странице института.
Скоро годину дана касније једини траг о њој је мутна фотографија њеног лица која је спасена са веб странице ове установе и која кружи интернетом.
Хуанг остаје енигма, а њено име помиње се међу ауторима три научна рада које је објавио институт у Вухану од 2013. до 2015. године. укључујући и истраживање о бактеријама стафилококама.
Западне владе и обавештајне агенције схватили су да нису успеле да пронађу научницу услед труда Кине да заташка случај, пише "Дејли мејл".
Прочитајте још: Знакови који показују да вам штитна жлезда не ради како треба: Обратите пажњу
Стејт департмент је изјавио да да је комунистичка партија Кине спречила истражитеље и глобалне здравствене власти да интервјуишу истраживаче са института у Вухану, укључујући и оне који су били болесни у јесен 2019. године. Како је рекао државни секретар САД Мајк Помпео кинеске власти тако спречавају научнике да сазнају виталне информације за сузбијање пандемије корона вируса.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ