Huang Yanling, za koju neki veruju da je nulti pacijent novog soja korona virusa, traže godinu dana.
Ta potraga osujećena je prikrivanjem kineske države, piše "Dejli mejl" koji pored zapadnih obaveštajnih službi traga za naučnicom i detaljima o njenoj borbi sa kovidom.
Huang Yanling radila je na Institutu za virusologiju u Vuhanu, a kao nulti pacijent označena je u onlajn izveštajima koji su se naširoko delili u Kini u prvim nedeljama izbijanja bolesti, prošlog februara.
Pročitajte još: Utvrđeno na koliko vakcinisanih ljudi "FAJZEROM" se desi ALERGIJA
Navodno otkriće je stvorilo direktnu vezu između pandemije i laboratorije za koju se sumnja da je slučajno oslobodila virus vršeći eksperimente na korona virusima kod slepih miševa.
U izveštajima se ne navodi kada se Huang zarazila virusom i da li je preživela. Međutim, izveštaji podržavaju stav američkog Stejt departmenta da je upravo ona bila prva od nekoliko istraživača kontroverznog instituta koji su se razboleli od kovida-19 u jesen 2019. godine pre nego što je postojanje novog soja korone zvanično potvrđeno.
Kineska vlada i laboratorijski zvaničnici brzo su uspeli da demantuju izveštaje u to vreme i da ih uklone sa interneta, tvrdeći da je Huang bezbedna i zdrava negde u Kini.
Pročitajte još: Novi soj virusa korona koji se pojavio u Evropi je zarazniji, a evo i zbog čega
Pojavila se zatim navodna poruka Huang na aplikaciji "WeChat" koja je kineski ekvivalent "WhatsApp", u kojoj je ona kolegama i profesorima sa Instituta poručila da je živa, insistirala je da su izveštaji lažni.
Ako primetite bilo kakav mejl u vezi sa glasinom o kovidu, recite da to nije istina - pisalo je u poruci.
Oglasio se zatim njen bivši šef profesor Wei Hong Ping koji je tvrdio da je ona institut napustila 2015. godine i da ga je pozvala telefonom kako bi demantovala izveštaje.
Dan kasnije kineska novinska agencija iznela je maglovitu tvrdnju da je razgovarala sa njenim novim poslodavcem, ne navodeći detalje.
Pročitajte još: Boli vas svaka kost? Ova boljka je NORMALAN proces starenja, ali može da se ZAUSTAVI
Huang je nestala sa društvenih mreža i o njoj nema vesti otkako je indentifikovana kao nulti pacijent dok su njena biografija i istorija istraživanja izbrisani sa veb stranice instituta.
Skoro godinu dana kasnije jedini trag o njoj je mutna fotografija njenog lica koja je spasena sa veb stranice ove ustanove i koja kruži internetom.
Huang ostaje enigma, a njeno ime pominje se među autorima tri naučna rada koje je objavio institut u Vuhanu od 2013. do 2015. godine. uključujući i istraživanje o bakterijama stafilokokama.
Zapadne vlade i obaveštajne agencije shvatili su da nisu uspele da pronađu naučnicu usled truda Kine da zataška slučaj, piše "Dejli mejl".
Pročitajte još: Znakovi koji pokazuju da vam štitna žlezda ne radi kako treba: Obratite pažnju
Stejt department je izjavio da da je komunistička partija Kine sprečila istražitelje i globalne zdravstvene vlasti da intervjuišu istraživače sa instituta u Vuhanu, uključujući i one koji su bili bolesni u jesen 2019. godine. Kako je rekao državni sekretar SAD Majk Pompeo kineske vlasti tako sprečavaju naučnike da saznaju vitalne informacije za suzbijanje pandemije korona virusa.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU