Ове тачкице зову се "очни плутачи" који се могу наћи у вашем видном пољу - посебно када гледате у светлу област као што је плаво небо, бели зид или екран од компјутера
Настају када се у бистрој, желатинској супстанци унутар очне јабучице формирају ситне грудвице. Очни плутачи су суспендовани у овом 'желеу', тако да се померају када се ваша очна јабучица помера. Ако покушате да их погледате директно, плутачи ће изгледати као да нестају.
Прочитајте још: Шта би требало да знате о популарној методи СМАЊЕЊА ЖЕЛУЦА: Није за сваког, ово треба радити пре и после операције
"Плутачи" могу бити различитих величина и облика. Неки плутачи изгледају као мале тачке, док други изгледају као нити или мале грудвице. У већини случајева, плутачи су нормални и безопасни. Међутим, нагло повећање њиховог броја може указивати на оштећење одређених унутрашњих структура ока. Ово захтева хитну стручну интервенцију.
Очи лебде у стакластом телу
Око садржи бистру супстанцу налик желеу која помаже у одржавању облика очне јабучице. Делује као амортизер када се око помера. Садржи од 98 одсто воде. Плутачи су суспендовани у стакластом телу, што значи да се крећу. Лебде у вашем периферном виду обично остају непримећене, али понекад честице могу да пређу испред централног вида.
Неке карактеристике плутача могу укључивати:
- Могу бити различитих облика - као што су ситне мрље, флеке, прозирни мали мехурићи, нити или мреже.
- Они су посебно видљиви када гледате у светлу област (као што је плаво небо).
- Крећу се како се очи крећу, често са благим заостајањем.
- Велики плутачи могу се приказати као смањена подручја вида, али то је веома ретко.
Лечење "плутајућих" очију
Ако вас муче ове појаве, покушајте да погледате горе-доле, и с једне на другу страну, да заталасате стакласто тело и померите пливајуће честице из вашег видокруга. Међутим, ово не функционише увек. Док неки људи сматрају да су плутачи проблематични, они су обично безопасни и операција није потребна.
Плутачи се повећавају са годинама
Очни плутачи имају тенденцију да се повећавају са годинама због промена које се јављају у мрежњачи. Ретина је танак филм који облаже унутрашњост ока . Састоји се од ћелија осетљивих на светлост познатих као штапићи и чуњеви. Штапићи и чуњеви откривају облик, боју и шару и преносе информације до нервних влакана. Нервна влакна се скупљају у сноп на задњој страни мрежњаче, формирајући оптички нерв. Визуелне информације се преносе од мрежњаче до мозга преко овог оптичког нерва. Стакласто тело се благо повлачи од мрежњаче и дегенерише са годинама. У почетку, ово може бити иритантно. На крају, мозак се може навикнути на плутаче и може одлучити да вас не 'обавести' о њиховом присуству.
Оштећење и кидање мрежњаче
Код неких људи, одвајање стакластог тела од површине мрежњаче због старости може изазвати сузе. Сићушне капљице крви могу се појавити као свеж усев плутача. Кратковиди људи и они који су били подвргнути операцији катаракте имају повећан ризик од пуцања мрежњаче. Може доћи до трајног губитка вида ако се не затражи хитан третман. Стручњаци за негу очију користе специјализовану опрему за испитивање стакластог тела и мрежњаче како би утврдили да ли је дошло до цепања или одвајања мрежњаче. Одвајање мрежњаче се лечи, али оперативним путем.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ