Из јеловника избаците пржену храну и шећер, а појачајте унос воћа, поврћа и куване хране. Шетајте свакодневно и перите руке, јер се преко њих највише преносе бактерије и вируси
Сад је идеално време да предузмете превентивне кораке којима ћете ојачати имунитет, јер кад дође до прехладе, тад ће већ бити касно. Пре свега, у организам храном треба унети довољне количине витамина и минерала, па зато посебно треба водити рачуна о начину обраде намирница, као и о томе шта се једе. Прерађене и сухомеснате производе треба избегавати, а јести што више свежег сезонског воћа, поврћа и куваних јела (супе и чорбе). Из јеловника треба потпуно избацити пржену храну и шећер јер дословно уништавају имунитет. Ево још неких корисних савета за очување здравља у предстојећем периоду...
Свако јутро ваљало би наташте попити пола лимуна исцеђеног у чашу млаке воде. Овај напитак не само да хидрира већ и чисти тело од токсина и подстиче нормалан рад пробаве. Садржи витамин Ц, који помаже у борби против вируса и јача имунитет.
2. Витамином Ц против инфекција
Најбољи извор витамина Ц су цитруси, црвена паприка, броколи, спанаћ, парадајз, купус, нар и киви. Овај антиоксиданс има врло важну улогу у спречавању инфекција, док његов мањак може изазвати анемију, болове у зглобовима, спор процес излечења и губитак косе.
3. Моћ витамина Б2
Витамин Б2 помаже телу да храну претвори у енергију. Садрже га све врсте обогаћеног хлеба и житарице, а има га и у млечним производима, зеленом поврћу, риби и месу. Мањак овог витамина може изазвати пукотине у угловима усана, упале грла, осипе на кожи, преосетљивост на светло...
5. Шетајте бар 45 минута дневно
Уместо да након ручка легнете или седнете за компјутер, радије мало прошетајте. На овај начин снижавате ниво кортизола и повећавате ниво витамина Д, који помаже при апсорпцији и очувању нивоа калцијума и фосфора у телу, а они су важни за здраве кости. Има га у млеку, рибљем уљу, маслацу и жуманцету. Потребну дозу витамина Д можете добити и ако током јесени и зиме проводите што више времена на сунцу - најмање 45 минута дневно.
7. Хигијена је пола здравља
У јесен и зиму људи већину времена проведу у затвореним просторима, у директном додиру с вирусима и бактеријама, који вребају са столова, квака на вратима, држача у превозу, дугмића у лифту.... Зато је веома важно редовно прати руке и избегавати додиривање лица и очију, пошто микроби у тело најлакше улазе путем слузнице. Руке треба прати млаком водом и сапуном минимум пола минута.
8. Пробиотици
Тело је домаћин милијардама бактерија, међу којима има и добрих. Пробиотици су назив за одређене сојеве бактерија који повољно делују на здравље и имунитет и природно се налазе у ферментисаној храни попут јогурта, а могу се узимати и у облику додатака исхрани.
9. Бели лук доказано тера вирусе
Знамо да не мирише баш најлепше, али се за бели лук не каже џаба да је најздравије поврће. Његов састојак алицин поседује антибактеријско, антивирусно, антигљивично, антипаразитско и антиоксидативно дејство. Научници су потврдили да они који редовно једу бели лук много мање оболевају од грипа и прехладе.
10. Вода и сан
Слузница има веома важну улогу у одбрани од вируса и бактерија, а ако организму не пружамо довољно течности, она је ослабљена. Такође, касни одлазак на спавање може да уништи имуносистем, који постаје подложнији вирусима.
Стилл
Бонус видео: