За оне који пате од мигрене и кластер главобоље јесење дневне температуре су идеалне, јер им проређују нападе главобоље.
Сасвим је супротно када су високе температуре и врућине, јер су топлота и физичке активности које повећавају температуру тела, снажан окидач за појаву бола у глави.
Прочитајте још: ГРЕЈПФРУТ је здрав, али може имати НЕГАТИВНА дејства ако се узима са ОВИМ лековима
Врућина покреће главобољу
Докторка Анђела Гавриловић, неуролог Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да топлота само по себи није довољна да покрене напад главобоље, већ до ње долази када постоји бар још један узрок:
- То су најчешће дехидратација, нагле промене атмосферског притиска, висока влажност ваздуха, предуга изложеност дневној или директној сунчевој светлости, изложеност мирисима парфема или крема за сунчање, прескакање оброка, лекова...
Прочитајте још: Здраве и слатке намирнице: У потпуности могу заменити шећер
Главобољу изазива жеђ
Наша саговорница посебно истиче значај дехидратације, јер када организму недостаје течности значи да у крвотоку нема кључних електролита, попут хлора и натријума који спречавају нападе главобоље.
- Високе спољне температуре могу да утичу и на ниво хормона у мозгу, што повећава учесталост и интензитет мигренске и других примарних главобоља - каже др Гавриловић.
Прочитајте још: И са њима треба бити ОПРЕЗАН: Како се правилно комбинују ВИТАМИНИ?
Иако сунчева светлост помаже у производњи витамина Д - што доводи до побољшања расположења - повишене температуре могу да повећају количину расположивог серотонина у мозгу што, такође, погодује појави мигренског напада.