Za one koji pate od migrene i klaster glavobolje jesenje dnevne temperature su idealne, jer im proređuju napade glavobolje.
Sasvim je suprotno kada su visoke temperature i vrućine, jer su toplota i fizičke aktivnosti koje povećavaju temperaturu tela, snažan okidač za pojavu bola u glavi.
Pročitajte još: GREJPFRUT je zdrav, ali može imati NEGATIVNA dejstva ako se uzima sa OVIM lekovima
Vrućina pokreće glavobolju
Doktorka Anđela Gavrilović, neurolog Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara", kaže da toplota samo po sebi nije dovoljna da pokrene napad glavobolje, već do nje dolazi kada postoji bar još jedan uzrok:
- To su najčešće dehidratacija, nagle promene atmosferskog pritiska, visoka vlažnost vazduha, preduga izloženost dnevnoj ili direktnoj sunčevoj svetlosti, izloženost mirisima parfema ili krema za sunčanje, preskakanje obroka, lekova...
Pročitajte još: Zdrave i slatke namirnice: U potpunosti mogu zameniti šećer
Glavobolju izaziva žeđ
Naša sagovornica posebno ističe značaj dehidratacije, jer kada organizmu nedostaje tečnosti znači da u krvotoku nema ključnih elektrolita, poput hlora i natrijuma koji sprečavaju napade glavobolje.
- Visoke spoljne temperature mogu da utiču i na nivo hormona u mozgu, što povećava učestalost i intenzitet migrenske i drugih primarnih glavobolja - kaže dr Gavrilović.
Pročitajte još: I sa njima treba biti OPREZAN: Kako se pravilno kombinuju VITAMINI?
Iako sunčeva svetlost pomaže u proizvodnji vitamina D - što dovodi do poboljšanja raspoloženja - povišene temperature mogu da povećaju količinu raspoloživog serotonina u mozgu što, takođe, pogoduje pojavi migrenskog napada.