У књизи Роберта Френка, "Економски природњак", нашли смо одговор за једно од занимљивих питања.
Ако у џепу имате ситниш с неким ликом, обратите пажњу: сви ликови, на свим кованицама, дати су из профила. А сада погледајте папирни новац у новчанику и нећете видети ни један профил. На новчаницама су сви портрети урађени анфас.
Мање-више, у свим земљама је тако: профил на кованицама и анфас на папирним новчаницама.
Прочитајте још: Ево из ког ИЗНЕНАЂУЈУЋЕГ разлога НИКАДА нећете видети комарце у Дизни парку
Због чега постоји таква разлика?
Кратак одговор би гласио да, иако уметници углавном дају предност анфас портретима, теже је направити препознатљив анфас портрет на кованицама због техничких тешкоћа гравирања на металу.
Анфас на папирном новцу се теже фалсификује због веће сложености слике.
Рељеф расположив за портрете на кованицама углавном износи само делић центиметра, због чега је тешко угравирати појединости неопходне за лако препознатљив анфас портрет.
Насупрот томе, лице из профила се углавном лако препознаје само по силуети. Појединости потребне за препознатљив анфас портрет могу да се угравирају на кованицама, али само уз знатне трошкове. А брзо би се излизале од велике употребе.
Зашто се профил не ставља и на папирнате новчанице?
Иако би се профил личности лако препознао на папирнатој новчаници, ипак је одлучено да се ставља анфас портрет, из крајње практичног разлога. Анфас на папирном новцу се теже фалсификује због веће сложености слике.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ