Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Зашто сањамо? Три теорије о појави која нас прати сваке ноћи

Снови могу да буду смешни, емотивни, понекад и застрашујући, а некад се нећемо ни сећати шта смо сањали

1653831468_woman-g877eeb7c9_1280.jpg
Фото: пиxабаy
Oglas

Психологија снова многима је јако занимљива, најчешће се постављају питања: зашто се снови јављају и која је њихова сврха са стране психологије?

Шта се дешава када сањамо?

Практично сви подлегну стању налик сну када пређу из будног у сан. Снови се развијају као одговор на појачану активност у спољашњем слоју мозга, званом кортекс.

Снови се првенствено појављују током фазе брзог покрета ока, односно РЕМ спавања.

Прочитајте још: Не знате коју боју новчаника да изаберете? Ево због чега црвену треба да заобиђемо

- Ово је фаза сна у којој наша мождана активност подсећа на будни мозак, што може објаснити зашто су РЕМ снови живописни и слични причи - објашњава Мишел Голдман, психолог за Минд Бодy Греен.

Зашто сањамо?

Постоји неколико теорија о сврси и значењу снова.

1. Снови су начин на који мозак сортира информације

 Док спавамо тело се одмара, а неки верују да сањање игра улогу у овом задатку. Голдман то упоређује са врстом менталног чишћења.

- Теорија је да док сањамо, мозак пребира које информације треба да задржи, а шта да заборави. И да би помогао даљем процесу, наш ум ствара слике и приче како би оптимално управљао свим овим активностима - каже Голдман.

2. Снови одражавају најдубље жеље и борбе

Године 1899, амерички неуролог и оснивач психоанализе, Сигмунд Фројд, објавио је "Тумачење снова", манифест у коме се излаже теорија снова. Фројд је сматрао да су нови пут до несвесног и да представљају наше најдубље жеље. Међутим, уместо тога, студија из 2018. објављена у часопису Фронтиерс ин Псицхологи сугерише да снови могу да буду нуспроизвод обраде информација и самоорганизације мозга који спава, пише Минд Бодy Греен.

Прочитајте још: Направите сами СРЕДСТВО ПРОТИВ КОМАРАЦА: Убаците ОВЕ САСТОЈКЕ у воду и уживајте у лету (РЕЦЕПТ)

3. Снови помажу да осетите емоције које можда потискујете

Голдман истиче да постоје неки теоретичари који верују да сањамо како бисмо што оптималније обрађивали своје емоције.

- Теорија је да сан помаже да се емоције осете, доживе у телу, а затим прођу или буду сварене - објашњава Голдман.

Истраживања показују да се негативне емоције чешће манифестују у нашим сновима него позитивне емоције. Сматра се да је то зато што када не радите на негативним емоцијама када сте будни, ваш мозак је присиљен да то уради сам.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ
 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas