Свако је пустио сузу док је гледао дирљиве филмске сцене
За неке је то знак слабости, али Пол Џ. Зак, професор на америчком универзитету Клермонт је у свом истраживању показао да су људи који плачу уз срцепарајуће филмове чешће емпатични, ментално су јаки, боље знају да се носе са емоцијама и да се суоче са свакодневним изазовима него људи који потискују осећања.
Ево шта се заправо дешава кад гледате филм и осећате да вас нешто гуши и почнете да бришете сузе:
Људи су свесни да филм не представља стварност и да је прича на екрану измишљена, али многи не могу да обуздају сузе кад виде емотиван призор, јер не желе да спутавају емоције, каже професор Зак.
Окситоцин, хормон среће, делује као неуротрансмитер и одговоран је за оно што осећамо кад сведочимо неком призору. Реагујемо према том осећају, а то нас касније подстиче да позитивно делујемо. Укратко, овај хормон чини нас саосећајнијима и пријемчивијима за ситуације око нас.
- Људи који се не стиде да плачу док гледају филм су ментално јачи од оних који покушавају да сакрију сузе - каже професор Зак. - Довољно су храбри да изразе емоције, не бојећи се да ће их други критиковати. И у овом случају заслуге треба приписати окситоцину, јер када саосећамо с људима на екрану показујемо да се не плашимо да се заложимо за оно што сматрамо исправним.
Истраживање је показало да људи који плачу уз филм знају колико су сузе лековите и да је понекад потребно да се препусте томе. Наиме, то им даје могућност да постигну већу емоционалну стабилност у односу на особе које крију осећања.
С друге стране, сви добро знамо колико је изражена теорија да прави мушкарци не плачу. Већина малишана је још у детињству васпитавана у духу да плакањем пред другима показују колико су слаби, што је потпуно погрешно јер се дечаци и девојчице не разликују по томе колико плачу кад су мали. То је одговор на осећање које није повезано с половима.
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ