Кроз историју, Србија се може похвалити да међу бројним добитницима има и Срба који су овековечени златном статуом, од споредних мушких улога па све до специјалних ефеката.

Међу више од три хиљаде досадашњих добитника угледне филмске награде Оскар, коју од 1929. године додељује Академија филмских уметности и наука Сједињених Америчких Држава, било је и седам Срба.
Карл Малден
Право име било му је Младен Секуловић ово престижно признање добио је 1952. године за најбољу споредну мушку улогу у филму "Трамвај звани жеља".
Био је номинован за Оскара и 1954. за улогу у антологијском филму "На доковима Њујорка". Умро је 2009. у 97. години живота.
Душан Вукотић
Филмски редитељ, сценариста, аниматор, професор на Филмској академији у Загребу и члан Црногорске академије наука и уметности, Оскара је добио 1962. за најбољи кратки анимирани филм "Сурогат".
Он је био први Србин рођен ван САД који је добио ову награду. Преминуо је 1998. у Загребу.
Стојан Стив Тешић
Као четрнаестогодишњак Ужичанин Стојан Стив Тешић је са родитељима отишао у САД. Живели су у Чикагу, Индијана, где је касније и дипломирао на Универзитету Индијана, на одсеку за славистику и руску књижевност. Писао је за позориште и филм, а за сценарио за филм "Бреакинг Аwаy" ("Четири пријатеља") добио је Оскара 1979. године.
По његовој жељи југословенска премијера тог филма одржана је у Ужицу. Умро је у 53. години, у Сиднеју, Нова Шкотска, у Канади.
Зоран Пешић
У истој 1979. години Оскаром је овенчан и Зоран Пешић, рођени Земунац, који је одрастао у Прокупљу. Угледно признање добио је за специјалне ефекте у филму "Супермен" Ричарда Донера, а тада је стекао и надимак "Човек који је научио Супермена да лети".
Начин на који је успео да прикаже летење на великом платну по њему је назван "зоптиц". Сарађивао је и на култном филму Стенлија Кјубрика "2001. Одисеја у свемиру".
Мирко Ковачевић
Иноватор на пољу филмске камере, инжењер оптике и електронике Мирко Ковачевић, добио је Оскара 2007. године за ФИ+3 систем који регулише три функције сваког објектива на филмским камерама. Награду је на 79. додели поделио са колегом Хауардом Престоном.
Дејан Илић
Годину дана после Мирка Ковачевића, Оскара за техничко достигнуће 2008. добио је и професор др Дејан Илић, научник из области физичке хемије, микрорачунарства, електронике и професор Универзитета у Грацу, родом из Селевца код Смедерева.
Реч је о производу "аримакс" који даје светло уз чију помоћ могу да се уоче детаљи који обичном оку нису видљиви. Производ се примењује у филмској индустрији, али и у медицини, аутомобилској индустрији, код сигурносних система…
Ђорђе Милашиновић
Као члан екипе, награђен је Оскаром за визуелне ефекте у остварењу "Тхе Јунгле Боок" 2017. године. То је био његов први пројекат а након тога радио је на неким од најскупљих и најпознатијим филмовима - "Осветници - Рат бескраја", "Пирати са Кариба - Салазарова освета", "Планета мајмуна - Рат".
(Информер)