Понекад имамо осећај да јануар траје као вечност. Због чега је то тако?
Већ годинама уназад збијају се шале о томе како јануар заправо траје шездесет дана само нам то још нико није саопштио. Реч је о субјективном осећају да први месец у години траје много дуже него сви остали. Комбинације тмурног зимског времена, чињенице да су празници иза нас и кривице због неуспелих новогодишњих одлука утичу на осећај бесконачности овог месеца.
Оно што готово све занима јесте зашто уопше имамо осећај да јануар траје предуго. Испоставило се да постоји објашњење за то. Како научници наводе, осећај је последица унутрашњег допаминског сата. Допамин је хормон који мозак ослобађа онда када је стимулиран ужитком, задовољством, достигнућима.
Њузстејтам је објавио део студије у којој се закључује да се допамин често ослобађа током новембра и децембра због свих догађаја везаних за празнике. Наиме, током празничних месеци сви смо увек заузети, чак и превише. Имамо много обавеза, а мало времена за одмор, што резултира већим нивоом допамина у поређењу с остаком године.
Јануар то зауставља јер сте се вратили на старо. Будући да се у током тог месеца не догађа много ствари, осим повратка на посао, ум се досађује, што успорава унутрашњи сат тела. Због тога нам се чини да нам дан траје као година.
На све то, велики утицај имају и финансије. Мало ко успе да се исконтролише у трошењу новца током празничних дана, па трошимо и више него што смо планирали. Када прође еуфорија и погледамо у новчаник, суочавамо се с тиме да нам је остало тек неколико новчаница до плате која никако да дође.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ