Било да је узрокован послом, личним односима или финансијским бригама, стрес може имати значајан утицај на ваше тело и ум. Један од често занемарених ефеката стреса је губитак апетита, али постоје савети како то преокренути.
Неки људи осец́ају потребу да додатно грицкају када су узнемирени јер кортизол, познат као „хормон стреса“, може изазвати жудњу за брзим изворима енергије попут угљених хидрата. С друге стране, стрес може довести до потпуног губитка апетита код неких људи. То је због других хормона које тело ослобађа под стресом, као што су адреналин и хормон који ослобађа кортикотропин, који могу да потисну осец́ај глади.
Истраживања показују да стрес може изазвати и гастроинтестиналне симптоме као што су мучнина, бол или узнемирени стомак, што може додатно отежати унос хране.
Али прескакање оброка може довести до промена расположења, умора и још више мучнине. Ево шта можете урадити ако стрес утиче на ваш апетит.
Вежбајте технике опуштања
Технике као што су дубоко дисање, медитација или дијафрагматично дисање могу помоц́и у смањењу нивоа стреса и побољшању апетита. Дијафрагматично дисање, које укључује дубоко дисање кроз дијафрагму уместо плитког дисања из груди, може бити посебно корисно у смањењу анксиозности и опуштању тела.
Немојте обављати више задатака док једете
Када једете, фокусирајте се само на храну. Мултитаскинг може одвратити пажњу од хране и смањити уживање у оброку, што може додатно смањити апетит.
Истраживања показују да темељно жвакање хране подстиче ослобађање дигестивних ензима у вашој пљувачки, који разграђују честице хране на мање комаде које желудац лакше метаболише. Једење великих, брзих залогаја може изазвати рефлукс киселине и погоршати постојец́у мучнину или нелагодност у стомаку.
Припремите оброке на време
Планирање и припрема оброка унапред може вам помоц́и да се држите здраве исхране чак и када сте под стресом. Припрема оброка смањује стрес приликом одлучивања шта да једете и осигурава да увек имате хранљиве оброке при руци, што вам може помоц́и да ниво енергије буде стабилан и ваш апетит бољи.
Ако вам је тешко да једете велике оброке, покушајте да једете мање оброке богате хранљивим материјама чешц́е током дана. Поред тога, покушајте да смањите потрошњу кафе, енергетских напитака и алкохола и уместо тога пијте биљне чајеве или воду.
Међутим, ако губитак апетита траје дуже време и озбиљно утиче на ваше здравље, размислите о разговору са стручњаком за ментално здравље или нутриционистом.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ