Српска православна црква сутра обележава велике зимске задушнице.
Верници Српске православне цркве широм света сутрашњи дан посвећују сећању на најближе преминуле сроднике и драг покојнике, обилазећи њихове гробове. На сутрашњи дан, и свим православним црквама служи се заупокојена литургија на којој се читају имена упокојених православних хришћана.
Прочитајте још: Уран у Бику доноси финансијски ЗЕМЉОТРЕС: Да ли треба улагати у злато и КРИПТОВАЛУТЕ?
Ова заупокојена литургија обично је раније него недељом, најчшће од 7.30 часова. Уколико неко од верника жели да да имена за проскомидију, потребно је да на литургију дође у раним јутарњим сатима, пре почетка литургије и имена предајте помоћнику свештеника који ће их унети у олтар.
Прочитајте још: Астролог Милан Шашић подсећа да Венера доноси пословне успехе и ФАТАЛНЕ љубави ОВИМ знацима
У цркву на литургију потребно је понети:
- мало куваног жита
- мало црног вина
- малу свећу за жито
- свећица за сваког упокојеног или једна већа за све
- списак имена ваших упокојених рођака и пријатеља
- скроман новчани прилог према својим могућностима
Жито симболично подсећа на Христове речи да зрно тек кад умре род доноси, и то не у земном мраку, него у светлости сунца. Жито је символ смртног тела и бесмртне душе.
Црно вино, којим свештеник прелива жито, означава Божје милосрђе којим се залечују ране греха.
Свећа је симбол светлости Христове. Та светлост треба да нас подсети на светлост којом Христос обасјава душе преминулих. Свећа је малена жртва Богу, који се за нас жртвовао.
Прочитајте још: Астролог Тања Вељковић је предвидела све што се десило у САД: Каже да нас тек чека СПЕКТАКЛ и открива КАДА!
После литургије у цркви се служи парастос на коме се читају имена упокојених православних хришћана, која смо припремили, и на крају се вином прелива жито. Уз имена се најчешће прилаже скроман новчани прилог, као наша жртва за покој душа наших покојника за које се молимо.
После парастоса се иде до гробова покојника. Тамо се пале свеће и уређују се гробови.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ