Српска православна црква и њени верници сутра обележавају велики празник посвећен Ваведењу Пресвете Богородице.
Светковина која се увек празнује 4. децембра, у црквеном календару означена је црвеним словом и спомен је на дан кад је Пресвета Богородица предата на службу Богу.
Кад је Пресвета Дева Марија напунила три године, њени родитељи Јоаким и Ана довели су је из Назарета у Јерусалим, да је предају Богу у храм као што су раније обећали.
У свечаној поворци, Марија је ишла свечано одевена и украшена, између мајке и оца, а иза њих кретали су се многи рођаци и пријатељи. На улазу у храм, Марију је дочекао првосвештеник Захарија, отац светог Јована Претече и Крститеља и увео је у светињу.
Прочитајте још: Знате ли која ЧАРОБНА РЕЧ од 3 слова отвара сва врата?
Фото: СПЦ
Родитељи су принели жртву Богу, примили благослов од свештеника и вратили се кући. Марија је у храму остала наредних девет година.
После смрти родитеља, Деву Марију су дали Јосифу, њеном рођаку из Назарета. У Јосифовом дому Пресвета Богородица Марија је и примила благовест од арханђела Гаврила да ће родити Сина Божјег.
Ваведење је један од пет највећих празника посвећених Пресветој Богородици и крсна слава бројних српских родова.
Прочитајте још: Папагај ПРОБУДИО ВЛАСНИКА из сна, и тако му спасио ЖИВОТ од пожара
Празник је и храмовна слава српског манастира Хиландара на Светој Гори, задужбини Светог Симеона Мироточивог и његовог сина Светог Саве.
Она је због тога и заштитница целе Свете Горе, која се још и назива Богородичин врт.
Верује се да је на Светој Гори боравила и Јелена, жена цара Душана, али, према легенди, она није додиривала тло него су је носили.
Друга занимљивост за Свету Гору, односно за српски манастир Хиландар, односи се на домаћинство славе.
Прочитајте још: Откривена је МИСТЕРИОЗНА животињска врста на дубини од 3900 метара (ВИДЕО)
Народна веровања и обичаји
Богородица се сматра заштитницом жена породиља и разна су народна веровања везана за моћ икона на којима је она представљена. Према народним веровањима, сточари славе Ваведење како би им Богородица заштитила стоку од звери, а у источној Србији су на основу времена тога дана предсказивали род усева - ведро небо обећава добру летину.
Прочитајте још: Кућни љубимци који ће вас насмејати до суза: Проверите зашто је овај снимак погледало преко 25 милиона људи! (ВИДЕО)
У појединим таковским селима је био обичај да се на сутрашњи дан након службе остане код цркве и да се ту први пут појаве све младе које су се удале те јесени, а у селима јужног Поморавља све жене које немају децу, одлазе у манастир Црквицу где се читаву ноћ моле како би добиле пород.
На сутрашњи празник добро је отићи на службу у цркву. Црвено слово, пост је обавезан.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ