Верници Српске православне цркве сутра обележавају један од највећих хришћанских празника, празник посвећен светом Архангелу Михаилу, у народну познат као Аранђеловдан
Овај светац заштитиник је великог броја породица у Срба, који га славе као крсну славу.
Према црквеном предању, анђео Михаило је први ступио у борбу са злим духом и то име по црквеном тумачењу, означава "оног који је као Бог".
Неопходно је припремити жито за славу, јер сви светитељи и сви умрли живи су пред Богом. Народно веровање каже да тај анђео није умро и да и даље по потреби силази међу људе, на земљу, као путник или просјак. Тако је Арханђел Михаило је, према веровању, "живи светац". Постоји веровање и обичај код многих хришћана који славе светог Михаила, да, пошто га сматрају живим светитељем, не спремају жито, што је неоправдано и нетачно. Неопходно је припремити жито за славу, јер сви светитељи и сви умрли живи су пред Богом.
Сматра се да Архангел Михаило обилази све болеснике. Ако стане код ногу, није добро; ако стане код главе, добро је - болесник ће прездравити.
Свети арханђео Михаило једна је од најчешћих српских крсних слава, била је слава и српске краљевске лозе Немањића.
Симбол борбе
Свети Архангел Михаило, симбол борбе против зла и сила небеска која прихвата душе умрлих мерећи им добра и зла дела, слика се на иконама и фрескама као небески ратник у војничкој опреми, са мачем, копљем и злим духом који, окован ланцима, лежи под његовим ногама.
Свети архангел Михаило, присутан не само у хришћанству већ и у свим религијама, обележен је црвеним словом у богослужбеном календару СПЦ
Према народној поезији цар Душан славио је је светог архангела Михајла тако што је увек дочекивао госте стојећи, док му је анђео стајао на рамену.
Једне године, да ли од умора, или немара, он се превари па седе, а анђео се наљути, удари га по крилу, и одлете. Предање каже да је цар након тога месецима покушавао да се умилостиви архангелу Михаилу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ