Реч је о неспособности одраслих да се присете детаља или целовитих догађаја који су им се договили пре четврте године живота, а разлога је више.
Иако се према стручњацима наше личности обликују још у најранијем детињству, мало људи има икаква сећања из првих година живота. Наиме, како одрастамо, заборављамо људе, догађаје и места са којима смо се у детињству сусретали, а разлог томе је феномен зван "дечија амнезија".
Реч је о неспособности одраслих да се присете детаља или целих догађаја који су им се догодили пре четврте године живота, а једна од теорија каже како се дечија амнезија јавља због немогућности говора у првим годинама живота.
Прочитајте још: Терајте децу да се ИГРАЈУ на ТРАВИ, јер доктори упозоравају да онима који то не раде ПРЕТИ нешто СТРАШНО
Наиме, када се сетимо неке успомене, речима ћемо је у глави описати и тако запамтити. Али, будући да мало дете смислено не прича негде до друге године живота, није у стању ни да створи право сећање.
У детињству имамо слике у целини, нпр. парк у који смо често ишли, али се нећемо сећати детаља
Осим овог разлога, нека истраживања тврде да део разлога за амнезију лежи у развоју нашег мозга који, док је још заузет са стварањем нових ћелија, не чува дугорочне успомене, те немамо тзв. "епизодно памћење".
Прочитајте још: ТРЕНДОВИ у родитељству који су ПРЕВАЗИЂЕНИ: Да ли их и даље користите?
Правилан разговор са родитељима помаже да задржимо што више сећања из детињства
Наши родитељи такође утичу на начин на који се присећамо одређених догађаја. Једно истраживање тако показује да се деца различито сећају истог догађаја након што су о њему разговарали са родитељима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ