Пре божићног ручка се ломи погача у којој је традиционално налази парица, а сматра се да ће онај који је извуче имати највише среће током године
Божићна трпеза без чеснице је незамислива, управо та традиција окупља све укућане око стола и подсећа колико су породични тренуци у миру, слози, здрављу и љубави важни. Према нашим обичајима, у њу се ставља парица, а верује се да ће особа која је пронађе током година бити веома срећна, те да га очекује напредак у свему што буде радио.
Чесница се не сече, већ је укућани ломе, а ишчекивање и чије руке ће отићи динар представља и једна од омиљених обичаја за најрадоснији хришћански празник.
На југу Србије чесница је бесквасна пресна погача. Чесница се ломи за Бадње пре почетка вечере на онолико делова колико је укућана, а један комад се одваја за кућу. Дели се у круг, од домаћина куће, на десно. Онај ко извуче парицу из чеснице неће имати проблема са новцем у току године. Чен белог лука донеће неком од укућана здравље, док се зрно кукуруза и листић бадњака стављају у чесницу као нешто што је наслеђено од предака са села, а означава добру родну годину, богате шуме и ситу стоку.
У Срему се чесница служи на Божић, после ручка, као дезерт - прави се од кора и ораха и највише личи на баклаву.Одлично се слаже уз црвено вино.
Чесница се пече ујутру, на Божић. Ломи је на почетку ручка и деле искључиво домаћин и син, или друго мушко чељаде. Када преломе чесницу на два дела пољубе обе половине, а онда се након тога они пољубе три пута са речима: "Мир Божији, Христос се роди, поклањам се Христу и Христовом рождеству." Овај поздрав такође се понавља 3 пута, а затим се половина чеснице подели укућанима и почиње ручак.
Особа која пронађе новчић, никако не сме да га баци или, изгубите, заборави. Међутм, људи га неретко носе као амајлију са собом, несвесни да тако праве грешку. Наиме, направилније је да се чува поред иконе, након што парицу породица откупи другим новцем од онога ко је пронашао.
Укућанин који пронађе "парицу" а не жели да је задржи, он може да је “прода” неком другом како би му уступио своју срећу. Ипак, многи се слажу да је најлепше задржати новчић. Оно што никако не би смело да се ради јесте да се купује њиме, нити поклони некоме као новац.
Уколико, пак, нико од присутних не нађе пару, већ она остане у последњем парчету намењеном за “кућу”, значи да ће сви у кући имати срећу, здравље и благостање током целе године.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ