Толико смо пута изговорили ову фразу, без знања како је уопште настала
Готово аутоматски сви када видимо да се неко дуго, неконтролисано и безразложно смеје изговарамо "смеје се као луд на брашно". Али, колико вас се заправо запитало какве везе има брашно у овој устаљеној фрази?
По једној прихваћеној теорији, порекло овог необичног израза води чак до Старе Грчке.
Прочитајте још: Мењање ових дневних навика је спас за крвне судове: Лекар специјалиста упозорава
У то доба, веровала се да су и божанства, баш као и људи, смртни. Веровало се да они умиру на јесен, а да се поново рађају на пролеће. По тадашњим владајућим уверењима, зими, док су још богови мртви, њихове душе излазиле би на светлост дана.
Како би се заштитили од тих духова, људи су користили смех и радост. Зато су организовали веселе поворке да иду улицама, по насељеним местима и трговима. Те поворке углавном су чиниле дворске луде, лакрдијаши и сви они који су се неконтролисано смејали. Тако би они терали страх.
Прочитајте још: Оптичка илузија оставља гледаоце У ЧУДУ – можете ли да погодите ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА „ЈЕДНОСТАВНЕ“ СЛИКЕ?
Ове поворке су биле посипане брашном како би по изгледу били слични мртвацима чије духове желе да отерају. Отуда порекло и данас популарне конструкције "смеје се као луд на брашно".
По другој теорији, ова фраза има македонске корене.
Управо тамо је постојао обичај да се душевни болесници, посебно они који би се хистерично смејали, лече молитвама над брашном. Од тог брашна, прављени су хлепчићи.
Бонус видео:
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУ