Како нас бес не би понео, потребно је да следимо ово правило
![1658410532_pexels-timur-weber-8560383.jpg](/cache/images/9/6/a/0/8/96a085272a95f337ee35a93c94a6722b78df7587.jpg)
Свађе су саставни део сваког односа - сасвим је уобичајено да се са неким нећемо увек сложити. Али, да претераном агресијом и бесом не бисмо уништили однос, потребно је да научимо да се свађамо.
Током сукоба, односно сваки пут кад се осетимо нападнуто (физички или емоционално), долази до једне хемијске реакције у мозгу. Крв одлази из префронталног кортекса (то је део задужен за рационално доношење одлука) у моторно подручје како би нас припремило за бег или борбу.
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: "КАУЧИ" или "КАУЧЕВИ"? Проверите своје знање
- Тада не можете да разумно слушате. Не можете да саосећате, не можете да будете креативни. Зато људи током сукоба често говоре ствари које не мисле. Најбоље што можете да урадите у тим тренуцима је да буквално направите корак уназад – откила је психолошкиња Џули Готман.
Шта је правило "20 минута"?
Кад приметите да се ситуација заоштрава и захуктава, Готманова препоручује да једноставно предахнете:
– У том тренутку застаните. Међутим, немојте да напустите разговор без плана. Обавезно реците када ћете се вратити да бисте наставили разговор. То је кључно, јер ако то не урадите, а ви тражите паузу, ваш партнер ће се можда осећати напуштено или одбачено – објашњава Џули и додаје да пауза може трајати од минимално 20 минута до 24 сата, али никако дуже од једног дана.
Прочитајте још: Никада немојте пити воду из ФЛАШИЦЕ која се ЗАГРЕЈАЛА НА СУНЦУ: Угрожавате здравље више него што мислите
Важно је да у паузи радите нешто што ће вам скренути пажњу са сукоба, сматрају психолози.
– Прошетајте, гледајте телевизију, слушајте музику, вежбајте јогу или медитацију – све што ваш ум доводи у мирније стање. На тај начин, кад се вратите, мирни сте и разговор се потпуно мења – мишљење је стручњака.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ