Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
истраживања

Откривене нове НАЈДУБЉЕ ТАЧКЕ СВЕТСКИХ ОКЕАНА: Многи ставови су померени

Светски научници тврде да су направили најпрецизније информације о најдубљим тачкама сваког од пет највећих океана.

1620813844_Depositphotos_6594425_s-2019.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Истраживачки тим мапирао је кључне локације на којима се морско дно спушта у Тихи, Атлантски, Индијски, Арктички и Јужни океан, преноси Би-Би-Си.

Ригорозне технике мерења које је применио тим Пет дубина потврдиле су да је Јава победила, док је најнижи део у рову - на дубини од 7.187 м - заправо је 387 километара од места на којем су претходни подаци сугерисали да би могла бити најдубља тачка.

Прочитајте још: Архангел Михаило му је рекао: Гурни мач у камен! Легенда о АРТУРУ уопште се није догодила у Енглеској!

Исто тако, у Јужном океану сада постоји ново место које може да се сматра најдубљом тачком тог региона, а које се налази на 7.432 метара дубине Такође, наводи се, постоји место у истом рову, само на северу, које је још дубље Метеор дип на 8.265 метара, али је технички у Атлантском океану.

Најдубље место на Атлантику је у Порторико рову, месту званом Браунсон дип на 8.378 метара.

- Током 10 месеци, док смо обилазили ових пет локација, мапирали смо подручје величине континенталне Француске. Али унутар тога било је подручје величине Финске које је било потпуно ново, а морско дно никада раније није било виђено - објаснила је чланица тима Хедер Стјуарт из Британског геолошког завода.

Прочитајте још: Научници немају одговор зашто се камене ЛОПТЕ појављују широм света, а најближа је 200 километара од Београда

Све ове информације се предају пројекту Нипон фаундејшн-ГЕБЦО Сибед 2030, чији је циљ да до краја деценије састави, из разних извора података, дубинску мапу целог океана. Ове мапе су од суштинског значаја за навигацију, наравно, и за полагање подводних каблова и цевовода, али и за управљање рибарством и конзервацију, јер се око подводних планина окупљају дивље животиње.

Додаје се да морско дно утиче на понашање океанских струја и вертикално мешање воде, а све ове информације су потребне за побољшање модела који прогнозирају будуц́е климатске промене - јер океани играју кључну улогу у кретању топлоте широм планете.

ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas