Какве везе имају вештице са вашим омиљеним пићем - пивом? Одговор сазнајте у наредним редовима.
Постављајући ово питање студентима на предавањима из америчке књижевности и културе, Стивен Харис из Тхе Цонверсатиона добијао би тишину или нервозан смех.
Историја пива упућује на нимало чаробно наслеђе трансатлантских предрасуда и родних улога.
Људи пију пиво већ 7000 година
Људи пију пиво већ готово 7000 година, а изворно су се производњом бавиле жене. Од Викинга до Египћана, жене су кувале пиво за верске обреде, али и као практичко и калоријама богато пиће за кућну упорабу.
Прочитајте још: Направите сами ПИВО које ЈАЧА ИМУНИТЕТ у свом дому! (РЕЦЕПТ)
Од каменог доба до 18. века, али и потом пиво је било део домаћинства у већини породица у Енглеској и другим деловима Европе.
Ово пиће било је јефтин начин конзумације и конзервирања житарица.
За радничку класу пиво је представљало важан извор храњивих састојака, пуно угљених хидрата и беланчевина. Будући да је напитак био тако чест у исхрани просечне особе, ферментација је многим женама била један од уобичајених кућних послова.
Неке предузетне жене изнеле су ову кућну вештину на тржиште и почеле да продају пиво. Удовице или неудате жене користиле су своју ферментацијску вештину како би зарадиле додатни новац, док су се удате жене удружиле са својим мужевима како би водиле пиварски посао.
Пивари су оптуживали пиварице да су вештице!
Вратимо се на тржнице у Енглеској у средњем веку или ренесанси, вероватно ћемо пронаћи необичан призор жена које носе високе шиљасте капе. У многим случајевима те су жене стајале испред великих котлова, али нису биле вештице, него су се бавиле пивом.
Прочитајте још: Сви га воле, јер подиже расположење, али удара и у мозак и то не због алкохола
Своје пиво превозиле су у котловима. А оне које су пиво продавале изван трговина, нису држале мачке зато што су блиске демонима, већ да би мишеве држале подаље од жита.
Неки тврде да иконографија коју повезујемо са вештицама, од шиљастог шешира до котла, потиче од жена које су биле мајсторице у кувању пива.
Баш кад су се жене учврстиле на тржиштима пива у Енглеској, Ирској и остатку Европе, започела је реформација. Верски покрет, који је настао почетком 16. века, проповедао је строже родне норме и осуђивао врачање.
Мушки пивари видели су своју прилику. Како би смањили конкуренцију у трговини пивом, оптуживали су неке пиварице да су вештице и да користе котао за припрему чаробних напитака уместо пића. Нажалост, гласине су узеле маха.
Прочитајте још: РАКИЈА каже: "Хоћу да се женим!" А, шта каже мушкарац који пије ПИВО?
Неки мушкарци заправо нису веровали да су пиварице вештице. Међутим, многи су веровали да жене не би требало да троше време на израду пива.
Тај поступак је дуготрајан и тражи преданост. Сатима се припремао але, чистили се подови и дизали тешки снопови ражи и жита. Да жене не кувају але, имале би знатно више времена за одгајање деце. У 16. веку неки градови су, попут енглеског Честера, забранили већини жена да продају пиво, забринути да ће младе супруге постати старе уседелице.
Доминација мушкараца у индустрији пива се задржала
Доминација мушкараца у индустрији пива се задржала, десет водећих пиварских компанија на свету воде директори и углавном имају све мушке чланове управе.
Прочитајте још: Након објављеног истраживања о пиву жене ће бити љуте, а мушкарци пресрећни
Водеће пиварске компаније обично приказују пиво као мушко пиће. Неки научници чак су отишли толико далеко да су огласе за пиво називали "приручницима за мужевност". Чини се да таква полна дискриминација постоји и у мањим занатским пиварама.
Студија Универзитета Стенфорд открила је да док 17 посто пивара има директорку, само 4 посто тих подузећа запошљава мајсторицу пива, односно стручног надзорника који надгледа поступак кувања.
Не мора бити тако. Кроз већи део историје није било тако.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ