Почело је крвавим борбама за достојанство и права радника, а данас Први мај подразумева планове о продуженом викенду и роштиљању.
Међународни празник рада или Први мај, такође и Празник рада и Мајски дан у појединим земљама, је празник којим припадници и симпатизери радничког покрета исказују општу солидарност радништва и обележавају сећање на достигнућа радничког покрета, односно жртве које су припадници радничког покрета поднели како би се изборили за већа радна права.
Први мај је проглашен међународним празником рада са намером обележавања сећања на демонстрације радничког покрета 1886. године, одржане у Чикагу.
Прочитајте још: Нико се у историји Србије није звао као он: Да ли знате о коме је реч?
Дан рада је један од најраспрострањенијих празника на планети.
Слави се у већини земаља света, а Срби га прослављају на различите начине.
У години кризе изазване светском пандемијом корона вируса, овај празник у већини случајева неће бити обележен на исти начин, као што је то било претходних година.
Највећи број људи су Празник рада у годинама иза нас обележавали роштиљајући, шетајући, уживајући у природи и лепом времену са породицом и пријатељима или испијајући пиво испред локалне продавнице. Ове године можемо радити исто то, само са ужим кругом људи.
Прочитајте још: Најстарији цртеж на свету стар је 45.000 година, а остаћете у чуду када видите шта се на њему налази (ФОТО)
Први мај некад је био један од најзначајнијих датума у години. Било је то време славља и весеља, уранака и парада...
А како је то изгледало некада...
У великој Југославији, нарочито одмах после Другог светског рата, традиционално су се одржавале бројне првомајске параде којима је радничка класа демонстрирала јединство својих захтева и класну солидарност.
У СФРЈ је све почињало са традиционалним првомајским уранком уз лимену музику локалног градског оркестра. А онда су главним улицама парадирали радници, сељаци, а представљана је и права пољопривредна машинерија.
Прочитајте још: Да ли знате која је књига била први БЕСТСЕЛЕР, а није Библија?
Ево како је то некада изгледало:
Као одговор система, уследила је репресија, а у сукобима са полицијом било је жртава. Исход је био да су седморица синдикалних активиста осуђени на смрт.
Други конгрес Радничке интернационале је одлучио да се од 1890. године, 1. маја одржавају масовне манифестације, демонстрације и штрајкови.
Прочитајте још: Ови момци су на пивским флашама одсвирали светски хит! (ВИДЕО)
Први мај у Србији обележен је први пут 1893. године протестним скуповима у Београду. Првомајске прославе у сеоским срединама у Србији почеле су најпре у селу Дубона, код Младеновца, две године касније.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ