Стратегије које ће вам помоћи дад одбијете ствари које не желите
Свима нама се догађа да из неког разлога не можемо да одбијемо позив за дружење или услугу које заиста не желимо ни да дамо ни да учинимо. И није ствар само у дружењу, има ту стотине начина да неко од нас да више него што је спреман а све зато што има потребу да нон-стоп удовољава другима. На српском језику термин пеопле плеасерс преводимо као удовољивач, што мало рогобатно звучи али и прецизно објашњава ту стаклну и исрпљујућу потребу да удовољимо и задовољимо све око нас без обзира на степен блискости или важност односа.
Прекините са овом животном заврзламом због које се стално осећате лоше и усвојите нове стратегије понашања које ће вам олакшати да кажете „НЕ“:
1. „Ово није време које ми одговара али знам ко може да ти помогне.“
Овај трик примењујте у ситуацијама када од вас новајлија или почетник тражи савет или консулатцију како би се попео на хијерархијској лествици.. Уколико можете, изаберите да га преусмерите на праву адресу и љубазно објасните да нешто није ваше уже поље деловања.
2. „Хвала на позиву али морам да одбијем, јер сам већ преузела превише обавеза на себе.“
Стручњак за комуникацију Мајкл Томпсон објашњава да је ова једноставна реченица изузетно делотворна када желите да одбијете некога, јер се обраћа оном делу саговорникове личности који је и сам на себе вероватно преузео превише обавеза.
3. Користите умекшано „не“
Како не бисмо звучали и деловали грубо и арогантно, уместо „НЕ“, често улазимо у објашњења, изговоре, причање прича о разлозима зашто нешто не можемо. Умекшано „не“ нам омогућава да нежно али одлучно одбијемо нешто уз најкраће могуће објашњење. Најбоље је користити ову стратегију у односима са релативно блиским људима и то онима за које процењујете да ће ваше кратко објашњење прихватити без даљих притисака. Кажите „не“ а онда понудите објашњење у максимално 3 до 4 реченице (на пример: „Не, нећу моћи у уторак на кафу. За тај дан имам заказано већ превише обавеза и не бих могла да убацим још нешто у распоред.“)
4. „Волела бих да могу, али постоје друге ствари које сам већ обећала.“
Аутор Рајан Холидеј наводи да сваки пут када кажемо „да“ нечему, уједно смо рекли и „не“ нечему другом. Ако пристанемо на пиће после посла, рекли смо не вечери са породицом. Ако у недељу пре подне пролазимо бизнис план за за другаричин посао, рекли смо „не“ нашем часу пилатеса или шетњи са партнером. И овде не треба да се увлачите у објашњавања и предугачке приче. Довољно је јасно да сте већ нечему или некоме другом рекло „да“.
5. „Радо ћу ти помоћи, а с обзиром да је посао у питању волела бих да утврдимо неку надокнаду.“
Увек је незгодно када од вас тражи неку професионалну услугу у непословном окружењу. Фриленсерка Ана Кодреа-Радо има јединствено решење: „пицк yоур браин фее“. Ова ситуација вам је сигурно позната када у некој области имате информације и знање, а друга особа „само хоће да вас приупита за неколико ствари“. Како да препознате ово понашање? Знате оно када вас неко позове на кафу, а разговор се претвори у неформалне консултације о бизнис плановима које особа касније спроведе у дело, а ви останете исцрпљени? Или мало мало па вас зове да вас „пита само још ово“. Тражење хонорара за ове консултанске сесије ће свакако умањити и број људи који ће од вас захтевати пробоно сесије.
6. „Хвала на питању али ја (то) не радим.“
Када нешто не желите да радите, пробајте да кажете да оно што се тражи од вас једноставно НЕ радите. Не да не можете - једноставно не радите! На пример, пријатељица зна да правите одличне постове за инстаграм и замоли вас да јој за неку прилику издизајнирате презентацију од 20 слајдова. Њједностанији одговор је „Ја то не радим.“
7. „Морам да одбијем због разлога које не могу да ти кажем.“
Ово је заиста евергрин за све вас који се борите против свог унутрашњег „удовољавача“. Имате тајне разлоге и то је сасвим довољно као објашњење за вашег саговорника.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ