Бечки научник Рајнхолд Поп је направио списак најпожељнијих занимања која ће бити тражена и дао савет младима да размишљају у три правца.
Дигитализација, аутоматизација, глобализација – како ће изгледати тржиште рада у будућности? Пред младима је најтежи задатак - да одаберу занимање које ће бити тражено и добро плаћено, а аустријски научник се понудио да им помогне.
Прочитајте још: Због короне једно занимање прети да НЕСТАНЕ, а многи људи у Србији се баш њиме баве
Бечки научник Рајнхолд Поп представио је неколико прогноза.
Дигитализација се догађа већ деценијама.
- Дигитализација је неоспорно веома важан тренд, али код дигитализације у области рада није реч о радикалној смени, већ о развоју који се догађа већ више деценија и који ће се наставити веома динамично и у будућности -каже Поп.
Машине "отимају" посао?
Због прогнозираних последица дигитализације многи се плаше за свој посао. Ипак, страх није оправдан, објашњава Поп. Једно је сигурно: у будућности се више нико неће од завршетка школовања до пензије бавити само једним послом.
Прочитајте још: Да ли знате где се налази НАЈВЕЋИ споменик на СВЕТУ? Крените новом ПАТРИОТСКОМ рутом по Русији
- Током историје рада машине и технички апарати нису људима само узели посао, већ су им пре свега узели онај досадни део посла - истиче Поп.
Више нико неће 40 година радити исти посао.
Он сматра да људи неће губити посао, већ да ће њихова занимања бити "реорганизована". Дакле, полако ће долазити до реорганизације тржишта рада и ствари ће се постепено мењати. Као и претходних векова, и у будућности ће неке професије нестати, а неке, потпуно нове ће се појавити. Послови и професије будућности настају у области нових технологија које човек треба да креира, сервисира, представи и продаје. Такође ће се појавити и нове професије у услужним делатностима, јер нове жеље стварају нова тржишта.
Шта ће нестати, а шта ће остати?
Све професије у вези са техником и информационим технологијама (ИТ) ће у будућности имати велику потражњу. ИТ се појављује увек у односу са нечим другим, рецимо медицином, туризмом, трговином, комуникацијама. Трговина, продаја, гастрономија и туризам ће се кроз ИТ променити.
Прочитајте још: Београдске новине забележиле шок причу: Трговачки путник у кафани угледао своју жену, опет се ОЖЕНИО ЊОМ, а кад је умро сазнало се све
Већу улогу ће добити онлајн-продаја и онлајн-маркетинг. Али због тога неће нестати класична трговина. Дигитализација представља мотор за биотехнологије и медицинске технологије. Такође у области истраживања и развоја отвориће се нова радна места. Услед промене климе на значају добијају послови који се технолошки или услужно баве еколошким питањима.
За занат се често каже да ће нестати, али никако потпуно.
- Управо у великим центрима занати имају важну улогу - напомиње Поп.
Трговци, занатлије и неговатељице ће увек постојати.
Ипак многе изазове будућности дигитализација неће моћи решити. Ниједна машина не може да пронађе креативна решења или осећа емпатију. Тако ће професије које захтевају такве компетенције у будућности имати потражњу за човеком. Велика потражња ће бити за неговатељима и социјалним услугама као и образовним кадровима.
- Реорганизација значи стално образовање - истиче Поп. Професије будућности захтевају интензивно учење, јер су послови комплекснији него раније и доста су повезани са технологијом. На пример, запослени који раде на обради метала морају савладати начин рада високо модерних машина.
Прочитајте још: Да бисте били здрави потребно је да угађате свом мозгу, а ево и како
Када млади траже савет за коју браншу да се одлуче, онда су то свакако нове технологије, техничка хемија или физика, саветује Поп.
- Ипак, никог не би требало одвраћати их од његових одлука, па ако неко жели да се квалификује за одређени посао, требало би га подржати закључује Поп.