Очигледно је да „излазну стратегију“, начин укидања ограничења и враћања друштва у нормалу, није пронашла још ниједна држава. У међувремену, зашто су многи паметни људи широм света пали на опасне лажи које се шире о новом корона вирусу и – како се заштитити од дезинформација
Места, некад прокључала од живота, постала су станишта духова, са строгим забранама, од блокада градова, преко затварања школа, до ограничавања путовања и онемогућавања масовних окупљања. До сада, невиђена глобална реакција на неку болест. Могло би проћи прилично дуго времена док се плима не повуче, можда чак и читава година.
Можда ћемо чекати да се ситуација смири чак и годину дана
Прочитајте још: САД наставља "рат" са Кином, губици МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА
Присуствујемо новој поплави лажних вести, овај пут око пандемије корона вируса. Од „Фејсбука“ до „Твитера“ често дељене дезинформације подразумевају све, од тога шта је изазвало ширење заразе, до тога како је можете спречити. У најгорем случају, саме идеје су штетне; према скорашњем извештају из једне покрајине у Ирану, више људи умрло је након што је попило индустријски алкохол, инспирисани лажном тврдњом како вас може заштити од Ковида-19.
Прочитајте још: РАЗОТКРИВЕНО! Американци су пре Кинеза оболели од короне, али су мислили да је ГРИП - постоји ДОКАЗ да је вирус настао у САД!
У међувремену, оповргнуто је неколико дезинформација о томе како сунчева светлост, топла вода, озонирање и испијање веће количине воде могу утицати на корона вирус. Фантастичне теорије се свакодневно проверавају, а Светска здравствена организација (WХО) редовно освежава страницу где руши ове конфабулације.
Прочитајте још: "Једном заражен, не живи више од двадесет четири сата": Корона вирус предвиђен пре 30 година, а шта је ПРАВА ИСТИНА
Гордон Пеникок, водећи истраживач психологије дезинформација на Универзитету у Ређини (Канада), замолио је учеснике студије да погледају мешавину истинитих и лажних наслова о епидемији корона вируса. Кад је од њих конкретно затражена оцена веродостојности тих изјава, учесници су лажне вести прогласили истинитим у око 25 одсто случајева.
Учесници једне студије, чак 25% њих, поверовало је у лажне вести.
Прочитајте још: Флаша пића "Велики брат" продата за 135.000 евра! А зашто је толико СКУПО?!
Когнитивне шкртице
Истраживачи попут Пеникука користе алат по имену „когнитивни тест рефлексије“ (ЦРТ) како би измерили ову склоност. Да бисте дошли до тачног решења, морате застати и премостите првобитну инстиктивну реакцију, одговор на „прву лопту“. Из тог разлога, ЦРТ питања нису толико тест сирове интелигенције, колико тест нечије способности да употреби интелигенцију промишљајући ствари на размотрен, аналитички начин, уместо предавања првобитном инстинкту и реакцији „од прве“. Људе који то не раде психолози често зову „когнитивне циције”, јер, можда, поседују значајне менталне резерве, али их не „троше”.