Ако сте мислили да су књижевни класици у модерном и брзом добу превазиђени, јер ко још има времена да чита Достојевског и размишља о Толстојевој "Ани Карењини", грешите.
Истраживања показују да они и даље имају своју публику, а да нам притом "блискост" са таквим штивима помаже да се боље снађемо у 21. веку, лакше препознамо праве вредности и "прочитамо" људе око себе.
Прочитајте још: Да ли ТРЕБА оставити ДЕТЕ САМО У КУЋИ? У ШОКАНТНИМ случајевима је то (НЕ) ОПРАВДАНО
Док неки сматрају да је читање ових дела губљење времена, јер се враћамо у прошлост док живимо неко друго доба, америчка студија указала је да је управо та навика корисна и у садашњости и за будућност. Психолози из њујоршке Нове школе за социјална истраживања дошли су до закључка да су људи који воле класичну литерару бољи и вештији у препознавању туђих емоција од оних који преферирају "лакша" штива.
Туђе емоције није лако прочитати...
Стручњаци су замолили 2000 испитаника да са списка од 130 имена пронађу писце. Претпостављало се да ће они који имају склоност ка класичној књижевности најпре уочити Достојевског, Т. С. Елиота, Џорџа Орвела, Казуа Ишигура, Салмана Руждија, што се и догодило.
Прочитајте још: Истраживање показало: Мушкарци са ДУБЉИМ ГЛАСОМ пре ће варати у вези, ево и зашто
Они који су одмах препознали Данијелу Стил, Сидни Шелдон, Џеки Колинс и Стивена Кинга предност су, логично, давали "лакшој" литератури.
"Љубићи" имају баналне ликове, без слојева!
Испитаницима су потом дате фотографије очију глумаца са задатком да на основу тога препознају њихову изражену емоцију. Испоставило се да су љубитељи класике били много вештији у томе.
Прочитајте још: "Ми све радимо УДВОЈЕ, имамо НАШЕ ритуале" и ПРОЂЕ живот са ПОГРЕШНОМ особом!
Научници су тако закључили да је ова литература, као и ликови, актуелна и у 21. веку, јер људе наводи на размишљање и анализирање, иако се радња дешава у прошлом времену.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ