Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

КАКО ПРЕПОЗНАТИ ЛАЖОВА? Пет нервозних навика које их одају

Стручњаци истичу да ипак постоје одређени издајнички знакови да неко измишља, од којих је већина повезана с нервозом.

1727617080_cf2c5c6b030fe4ba6d38474e264cc726eb928d08.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Терапеути и аналитичари говора тела наводе кључне живчане навике које могу да помогну да уочите лажљивца.

Ових пет нервозних навика одају лажљивца, према терапеутима:

1. Очи су им "превртљиве"

Нечије очи могу пуно рећи, посебно када лажу.

- Када особа лаже, мозак се убрзано труди да покушава да схвати како појединца провести кроз ситуацију, а да га не ухвате - каже Колин Венер, америчка терапеуткиња и саветница.

Очи се не помичу праволинијски, већ "јуре" около док мозак обрађује информације. То се зове "микропомерање" и догађа се подсвесно, у покушају да се избегне откривање.

Лажљивац такође може да помера поглед од саговорника.

2. Глас им се мења

Још једна невољна реакција на нервозу која се може догодити када неко лаже је промена гласа. Венер примећује да је то често окарактерисано необичним порастом или падом вокалног тона.

- Напетост у гласу јавља се када покушавате да не будете ухваћени. Висина, гласност или оба могу да доживе промену - каже она. Такође је могуће видети промене у начину на који особа говори, попут муцања, оклевања или пребрзог говора.

Нечија уста такође могу постати сува или напета, као да суздржава лаж, а можете приметити и да дише плиће него иначе. Све је то последица стреса изазваног лагањем.

3. Скривају руке

Ако мислите да неко вара, погледајте његове руке, ако их можете пронаћи.

- Неко ко лаже може стиснути руке у шаке, ставити руке у џепове или прекрстити руке - каже америчка терапеуткиња ЂинаМари Ђарино. Свако од ових понашања указује на напетост у телу и такође може бити несвесна метода заштите или затварања, због непријатности коју узрокује стрес од лагања.

4. Врпоље се

Вероватно сте приметили да сте склони да се врпољите када сте у стресној ситуацији, као што је кратки рок на радном пројекту или чекање на почетак важног интервјуа. Иста ствар се догађа с лагањем.

- Кад појединци лажу, често имају проблема с мировањем и могу се нервозно врпољити - каже саветница Хедер Вилсон.

То би могло да се манифестује у лупкању ногама, померању на столици или седишту или чак корачању напред-назад. Опет, такво понашање је последица осећаја тескобе због тога што ће бити ухваћени, примећује Вилсон.

5. Одступају од свог основног понашања

Нервозна навика за једну особу може бити нормално понашање за другу. Зато је важно разумети како се неко обично понаша како бисмо боље уочили лажи.

- Превару откривате читајући колико је неко далеко од нормалног, зато морате знати што је нормално - каже Пети Вуд, стручњакиња за говор тела. На пример, могли бисте да помислите да сви лажљивци застану пре него што проговоре и не успостављају контакт очима, али искрен и интровертиран појединац може то учинити најнормалније.

Дакле, морате знати да ли је неко интровертан или екстровертан и шта су његова основна понашања. Свака навика која одступа од тога, посебно на један од горе наведених начина, могла би да буде знак непоштења, преноси 24сатахр. 

(Н портал)

 

БОНУС ВИДЕО

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas