Када имате богат и испуњен друштвени живот током студија, не само да ћете бити испуњенији, већ ћете имати и боље емотивно здравље у педесетим годинама.
То је показало истраживање научника са Универзитета у Рочестеру, објављено у магазину "Психологија и старење".
До овог и сличних података истраживачи су дошли захваљујући студији од пре три деценије о дневним активностима студената.
Прочитајте још: Најбоља метода! Сваког дана НЕ РАДИТЕ НИШТА у периоду од 2 сата
Они су потом ступили у контакт са истим испитаницима који су тада били у педесетим годинама. Замолили су их да оцене тренутно задовољство квалитетом живота, што су они и учинили.
Двадесете године су одскочна даска за живот.
Стручњаци су тада дошли до закључка да нам богатство социјалних веза у двадесетим годинама када студирамо и дружимо се са колегама, омогућава да се образујемо, ширимо видике, доживљавамо авантуре, али и помаже да схватимо ко смо, шта желимо, колико вредимо. То је, тврде научници, одскочна даска за процес изградње система за све касније односе у животу и капитал за емотивно здравље.
Студентско доба је кључно за каријеру!
На факултету углавном упознајемо људе из разних окружења, социјалних, културних и вредносних миљеа. Они имају ставове, мишљења и вредности који су мање-више другачији од наших, па тако спонтано учимо како да превазиђемо разлике, што је велики тест.
У том добу смо и на испиту људскости, али успевамо и да сами проценимо ко је какав човек и ко нам одговара, иако имамо много пријатеља и познаника.
Прочитајте још: Ово су РАЗЛОЗИ због којих би сви требало да ПЕВАМО ПОД ТУШЕМ
Истраживање је показало да је сиромашан друштвени живот у двадесетим годинама раван штетној навици пушења и опаснији од гојазности и конзумирања алкохола.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ