Kada imate bogat i ispunjen društveni život tokom studija, ne samo da ćete biti ispunjeniji, već ćete imati i bolje emotivno zdravlje u pedesetim godinama.
To je pokazalo istraživanje naučnika sa Univerziteta u Ročesteru, objavljeno u magazinu "Psihologija i starenje".
Do ovog i sličnih podataka istraživači su došli zahvaljujući studiji od pre tri decenije o dnevnim aktivnostima studenata.
Pročitajte još: Najbolja metoda! Svakog dana NE RADITE NIŠTA u periodu od 2 sata
Oni su potom stupili u kontakt sa istim ispitanicima koji su tada bili u pedesetim godinama. Zamolili su ih da ocene trenutno zadovoljstvo kvalitetom života, što su oni i učinili.
Dvadesete godine su odskočna daska za život.
Stručnjaci su tada došli do zaključka da nam bogatstvo socijalnih veza u dvadesetim godinama kada studiramo i družimo se sa kolegama, omogućava da se obrazujemo, širimo vidike, doživljavamo avanture, ali i pomaže da shvatimo ko smo, šta želimo, koliko vredimo. To je, tvrde naučnici, odskočna daska za proces izgradnje sistema za sve kasnije odnose u životu i kapital za emotivno zdravlje.
Studentsko doba je ključno za karijeru!
Na fakultetu uglavnom upoznajemo ljude iz raznih okruženja, socijalnih, kulturnih i vrednosnih miljea. Oni imaju stavove, mišljenja i vrednosti koji su manje-više drugačiji od naših, pa tako spontano učimo kako da prevaziđemo razlike, što je veliki test.
U tom dobu smo i na ispitu ljudskosti, ali uspevamo i da sami procenimo ko je kakav čovek i ko nam odgovara, iako imamo mnogo prijatelja i poznanika.
Pročitajte još: Ovo su RAZLOZI zbog kojih bi svi trebalo da PEVAMO POD TUŠEM
Istraživanje je pokazalo da je siromašan društveni život u dvadesetim godinama ravan štetnoj navici pušenja i opasniji od gojaznosti i konzumiranja alkohola.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU