Природа је учинила да наша тела буду пуна чуда и занимљивости које научници и данас истражују
На пример, већина нас може да задржи дах под водом 90 секунди, без тренинга, а ипак је 2016. Шпанац Алеик Сегура Вендрел забележио време од 24 минута. Док је удисао чисти кисеоник пре потапања, научници још увек покушавају да схвате како је то могао да уради.
Прочитајте још: ТЕСТ ЛИЧНОСТИ: Четри питања која ће вам открити каквог сте менталног здравља
1. Људски мозак има свој сопствени дренажни систем
Наша тела имају веома ефикасан систем отпада, са крвљу која носи све што треба да се испрати до бубрега, црева итд. Али шта је са мозгом? Истраживачи су скенирали мозак људи под магнетном резонанцом и видели да током не-РЕМ спавања, најдубљег дела циклуса спавања, таласи цереброспиналне течности испирају мозак и ослобађају га од токсина. У другом експерименту, истраживачи су такође скенирали мозак 81 пацијента са епилепсијом, како би показали лимфне структуре које пролазе кроз мозак које усмеравају ток отпадних производа из лобање преко лимфних чворова на врату. Дакле, мозак има и механизам за аутоматско чишћење и механизам за освежавање.
2. Звуци које не чујете могу да вас разболе
Нискофреквентни звуци су они које не чујемо (испод 20 Хз), можемо да перципирамо на неком нивоу. Уобичајени извори укључују временске системе, земљотресе, лавине, па чак и звукове разних животиња. Истраживања су открила да смо изложени великом броју „инфразвука“ како се то зове, а дуготрајна изложеност може да доведе до тога да се разболимо. Симптоми укључују умор, главобоље, проблеме са видом, вртоглавицу, раздражљивост и проблеме са пажњом.
3. Немамо сви исти број мишића
Људи немају исти број мишића. Многи људи имају мишић подлактице који се зове палмарис лонгус, док многи немају. 13% нема трбушни мишић који се зове пирамидални мишић. Само 8% има додатни мишић грудног коша који се зове стерналис мишић.
4. Оно што једемо може да промени наше гене
Ново истраживање науке о храни, познато као нутригеномика, испитује како храна утиче на нас на дубљем, генетском нивоу. Макронутријенти у храни, као што су угљени хидрати, протеини, масти, витамини и минерали, разлажу се у телу да би нам обезбедили енергију. Ови разбијени производи даље покрећу генетске прекидаче у геному, мењајући тако ДНК не само за нас већ и за генерације које долазе.
5. Мозак има прекидач за укључивање и искључивање
Постоји део мозга познат као "клауструм" који држи прекидач за укључивање и искључивање, кључ за људску свест. Истраживачи су експериментисали на жени са епилепсијом, где су стимулисали ово подручје. Склизнула је у кататонично стање и када је подручје поново стимулисано, пробудила се, са пропустом у сећању из тог времена. Истраживачи то даље истражују.
7. Пауци који једу себум живе на нашим лицима
Можда звучи и изгледа језиво, али сви ми имамо много ситних гриња које живе у порама наше коже лица, у било ком тренутку. Они су премали да би се могли видети голим оком и називају се Демодекс, или гриње трепавица. Углавном провидне, ове гриње једу себум, али не могу да се излуче. Оне експлодирају на крају свог животног циклуса, а сматра се да измет изазива имунолошку реакцију.
8. Плаве очи су сада ређе, али ласер може променити боју очију
Гени који одлучују о боји очију преферирају било коју другу боју у односу на плаву, тако да су плаве очи из дана у дан све ређе. Али ако желите беби блуз и не можете да носите сочива, сада постоји ласерски процес од 20 секунди који ће смеђе очи претворити у плаве. За сада, то долази са ризицима и није одобрено, медицински, у већини земаља.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ