Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ШОК

Оперисао је сам себе као једини лекар на Антартику: Ево како је то изгледало (ВИДЕО)

У фебруару 1961. године, Леонид Рогозов био је један од дванаесторо људи који су камповали у, тада новој, совјетској бази на Антарктику.

1633168545_iii.jpg
Фото: Притнсцреен/yоутубе/ Хоусе оф Хисторy
Oglas

Он је уједно био њихов једини лекар. Зато, када је себи дијагностиковао упалу слепог црева, постојала је само једна ствар коју је могао да уради - морао је да сам себи да га извади.

Прочитајте још: Грешка трагача у познатом квизу ШОКИРАЛА СРПСКЕ СПОРТИСТЕ: Један од њих се и огласио на друштвеним мрежама (ВИДЕО)

Усред пустог Антарктика, било је немогуће одлетети због зиме, а путовање морем трајало би више од месец дана. Рогозов је био заточен у бази. Да је слепо црево пукло, могао је да умре, због чега је морао да покуша да уради нешто што нико пре њега није урадио.

Двојица мушкараца из експедиције постала су за ову прилику асистенти и додавали Рогозову алат. Поред тога, имајте у виду да није постојала општа анестезија. Испрва, Рогозов је користио огледало, али обрнути приказ само је отежао додатно ствари, због чега је на крају радио на основу додира. Ево како је Рогозов то описао својим речима.

Операција трајала две године

"Крварење је било обилно, али нисам журио... Отварајући перитонеум повредио сам слепо црево и морао сам да га зашијем. Био сам све слабији и слабији, почело је да ми се врти углави. На сваких четири до пет минута, застајао сам да се одморим 20-25 секунди. Коначно - ево је проклета израслина! Са запрепашћењем сам приметио црну мрљу на њеној основи. То значи да би само дан касније пукла... Срце ми је застало и видно сам успорио, док су ми руке биле попут гуме. Па добро, помислио сам, завршиће се лоше свакако, тако да ми је преостало једино да га уклоним."

Рогозовљево коцкање се исплатило и он је преживео. Након операције дошло је до постепеног опоравка. Телесна температура се вратила у нормалу након пет дана, а шавови су уклоњени седмог дана након операције. Наставио је са својим уобичајеним дужностима након само две недеље.

"Самооперација" је доспела у жижу совјетске јавности у то време, тако да је исте године награђен Орденом рада с Црвеном заставом. Рогозов је умро 21. септембра 2000. године у Санкт Петербургу од рака плућа у својој 66. години.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas