Ако сте мислили да градови духова постоје само на филму, изненадићете се када сазнате да постоји далеко више напуштених насеља него што сте могли да претпоставите.
У њима влада језива тишина. Иако су некада врвели од живота, сада више личе на уснуле временске капсуле. Или су у потпуности напуштени или видно слабо насељени.
Ако тражите незаборавну авантуру и желите да фотографишете запањујуће призоре, можда је тура кроз ову урбану пустош прави изазов за вас.
Прочитајте још: Исповест докторке Весне: "Дете је ноћима ВРИШТАЛО, отишли смо код Ленке. На одласку нам је рекла да изговоримо ОВЕ РЕЧИ!"
Вароша, Кипар
Овај град духова су у прошлости посећивала велика имена, попут Елизабет Тејлор, Ричарда Бартона и Брижит Бардо. Данас је ова четврт града Фамагусте у потпуности напуштена. Раних 1970-их је Вароша била популарно летовалиште, а онда се 1974. догодила инвазија турске војске на Кипар. Због окршаја између турских и грчких трупа, локално становништво је напустило своје домове.
Никада се нису вратили, а четврт је данас ограђена жичаном оградом. Само војсци и особљу Уједињених нација је допуштен приступ. Ако посетите Фамагусту, приметићете зграде Вароше обрасле и простране, напуштене плаже.
Руби, Аризона (САД)
Мали део Дивљег запада. Овај градић је првобитно изграђен поред једног рудника где су се, између осталог, копали злато, сребро и бакар. Добио је службени статус града 1910. након што је тамо отворена пошта. Био је место бројних језивих убистава која су се одиграла пре једног века. Рудници су данас напуштени и дом су колонији шишмиша. Сам градић је службено напуштен 1940. Оно што је остало од њега сада се налази на приватном поседу. Отворен је за јавност, али се улаз плаћа.
Прочитајте још: На ове ЧЕТИРИ МИСТЕРИЈЕ у СРБИЈИ и даље нико нема одговор: Ево о чему је реч
Крако, Италија
Налази се на самом југу земље. Стар је скоро један миленијум. Представља времеплов кроз историју, а последњи становници су исељени 1963. због сопствене сигурности. Због своје аутентичности је коришћен као локација за снимање неколико филмова. Упркос томе што је напуштен, једна је од популарних туристичких дестинација у Италији и под заштитом је УНЕСКА од 2010.
Прочитајте још: Да ли знате какве везе има Наполеон са туњевином у конзерви?
Тијандученг, Кина
Изграђен је као реплика француске престонице. Обилује луксузним домовима, а има и сопствени Ајфелов торањ висок скоро 92 метра. Према последњим наводима, број становника је почео да расте, тако да није напуштен, али када је завршен 2007. од планираних 10.000 становника, није имао ни приближно толико, дајући утисак пустог града. Овај далекоисточни Париз свакако је необичан и јединствен призор.
Хашима, Јапан
Ово напуштено острво је некада био дом породицама радника подморског рудника угља. Хашима се врло брзо винула у облаке својим небодерима, па је у једном тренутку имала више од 5.000 становника и била је опремљена биоскопом, јавним базеном и свим осталим битним установама једног ужурбаног градића. Када је рудник затворен 1974., становништво је почело да се смањује. Данас је ово острвце празно. Само део је доступан посетиоцима и припада УНЕСКОВОЈ светској културној баштини.
Прочитајте још: ГЛЕДАЈУ НАС НЕПРЕСТАНО? 10 најлуђих теорија о ванземаљцима (ВИДЕО)
Припјат, Украјина
Можда и најпознатији напуштени град на свету. Овековјечен је већ толико пута у филмовима и књигама, а многима је свеж у сећању и због серије која је приказивана на ХБО прошле године. Утемељен је 1970. како би скућио запослене у нуклеарном постројењу Чернобиљ. У њему се налазило више од 13.000 станова, док је тамошње школе похађало око 5.000 деце.
А онда је 26. априла 1986. експлодирао један од нуклеарних реактора постројења и цело становништво је евакуисано. Како би им пронашли нови дом, за њих је изграђен градић Славутич, који се налази 45 километара од напуштеног Припјата. Скоро 35 година је прошло од нуклеарне катастрофе. Преко чернобиљске електране је од тада сазидан бетонски саркофаг, ниво радијације је знатно пао, па је Припјат данас све популарнија туристичка атракција, али само за храбре.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ